V zemi, kde ještě před dvěma lety úřady zakázaly promítat Scottův velkofilm Exodus, protože zobrazoval Židy příliš příznivě, sklízí ovace herec, který se před týdnem veřejně přiznal k židovským kořenům.

Egyptská filmová hvězda Karim Kassem šokovala diváky v přímém přenosu televizní talkshow. Kassem řekl, že ačkoliv jeho otec je muslim, matka je židovka a jeden prarodič z otcovy strany byl křesťan. Kvůli tomu, prohlásil Kassem, se už v mládí naučil uznávat všechna tři náboženství: „Myslím, že mám štěstí, že pocházím ze smíšeného prostředí.“ Dodal, že vyrůstání v nábožensky různorodé rodině ho naučilo respektu k ostatním lidem.

Nešlo prý však o jednoduchou záležitost; ani způsob, jakým se Kassem dozvěděl o svém původu, nebyl příjemný. Jako dítě se jednoho dne vrátil ze školy a řekl své sestře něco nelichotivého o židech. Rozkřikla se na něj: „Karime! Ty nevíš, že tvoje máma je židovka?“ Kassem, vyrůstající v době sílícího antisemitismu, si toto tajemství nechal pro sebe. Jeho matka náležela k židovské rodině, která po založení Izraele zůstala v Egyptě. Kassemův židovský dědeček byl zuřivý antisionista, který se stavěl i proti smlouvě z Camp Davidu, kterou v roce 1978 podepsal egyptský prezident Anwar Sadat s izraelským premiérem Menachemem Beginem. Po odvysílání talkshow se

Kassemovi podle jeho vlastních slov, zveřejněných v The New Arab, ulevilo. Zbavil se tíživého tajemství a získal nové fanoušky. „Kontaktovalo mě mnoho lidí, posílají mi opravdu krásné vzkazy, píšou mi, že mám být hrdý a šťastný. Tahle zkušenost mě naplňuje nadějí, pokud jde o novou generaci. Když jsem byl malý, cítil jsem se jako dítě černé ovce, ale teď můžu říct, že jsem hrdý na to, kým jsem.“ Situace je ovšem jiná, než před lety; přiznání Karima Kassema přišlo v době, kdy vzájemné izraelsko-egyptské vztahy vzkvétají: egyptský ministr zahraničí letos navštívil Izrael a setkal se s premiérem Netanjahuem, Egypt do Izraele znovu jmenoval velvyslance a v Káhiře byla vloni opěr otevřena izraelská ambasáda.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Karikatura jako symbol svobody

Další článek

Zahalování v Evropě. Dokáže nás spojit móda?