Letošní rok se k nám do České republiky dostává stále více umělců, kteří se ve svém oboru zdokonalovali v některém z kibuců. Izraelské vzdělávání je koneckonců umění velmi otevřené. Dalším takovým tvůrcem je herec a tanečník Uri Shafir, který se chystá na festival Tanec Praha. V rámci jeho “ozvěn“ se vypraví taky do Jihlavy.

 

Tanec Praha

Mezinárodní festival, který započal svoji éru už v roce 1989. Dnes patří mezi uznávané a vyhledávané události jara. Zaměřuje se na současný tanec a pohybové divadlo. Důraz při výběru hostů klade především na aktuálnost vybraných témat, na přesah do dalších žánrů, ale i na míru experimentálnosti. Festival trvá celý měsíc. Letos až do 28. června. Vystřídá se na něm celá řada mezinárodních umělců. Všechny pojí společná myšlenka. Reagovat na palčivé otázky i jinou formou než je slovo. Reagovat pohybem.

 

Uri Shafir *1983

Herec, tanečník a perfomer. Vystudoval gymnázium. A už na střední škole se aktivně věnoval nejrůznějším formám pohybového divadla. Studiu performance se věnoval v kibucu Ga´aton. Odtud pochází taky choreograf Rami Be´er. Zakladatel slavného Kibbutz contemporary dance company, který navštívil Českou republiku před pár týdny. Více o něm zde na SHEKEL.cz

Nejen studium ve městě proslulém tancem a novými tanečními metodami Uriho Shafira ovlivnil. Stejnou zásluhu na tom měl i další slavný choreograf Ohad Naharin. Zakladatel originálního tanečního stylu Gaga. Uri Shafir dnes patří dokonce k několika málo certifikovaným učitelům, kteří mohou Gaga vyučovat. Dnes působí jako herec komorních scén, performer a tanečník, který svou tvorbou reaguje na otázky dotýkající se lidí napříč planetou.

(www.luach.eu)
(www.luach.eu)

Somwhere in The Now

Představení pro dva tanečníky a jednoho výtvarníka. Na scéně skutečně budou jen dva lidé. Další kolegy jim bude dělat osm televizních obrazovek. Je to realita nebo je to fikce? Poutavý audiovizuální doprovod a chytlavá hudba přenesou diváky do prostředí, ve kterém budou jen těžko rozeznávat, co je skutečnost a co záznam. Co znamená Tady a Teď? Na otázku si bude muset každý divák odpovědět sám. Tvůrci ale doufají, že jim to pomůže získat nadhled nad zkreslenou realitou, kterou nám dnes a denně nabízí internet a jiná média.

Somewhere In The Now Trailer from uri shafir on Vimeo.

 

Mezinárodní festival Tanec Praha 28. května – 28. června 2017 http://www.tanecpraha.cz/2017

Uri Shafir – Somwhere in The Now –  31. května, 20:00, Divadlo Ponec

  1. června, 19:30, DIOD Jihlava

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zlín film festival a izraelské snímky

Další článek

Počítali jinak ?