Tradiční filmové svátky ve Zlíně jsou na spadnutí. Letos připravili přes 350 snímků z nejrůznějších koutů světa. A své zástupce má i Izrael. Hned čtyři.

Zlín film festival už je jarní tradicí. Patří mezi nejstarší a nejvýznamnější přehlídku svého druhu na světě. Není určen primárně dospělému publiku, velká pozornost je kladena hlavně na projekce pro děti a mládež. V pořadí 57. ročník uvede i čtyři izraelské novinky. Dva studentské krátkometrážní filmy a dva celovečerní, které vznikaly pod režijním vedením uznávaných tvůrců.

Mezinárodní soutěž studentských filmů Zlínský pes vyhledává studentskou tvorbu v kategoriích animace, hraný film a dokument. Každý rok se ji účastní nejlepší studenti z celého světa. Izrael letos zastupuje mladá režisérka Ella Kohn se snímkem Yuliin svět a Efim Graboy s filmem Neznámý voják

 

Yuliin svět (Who Sank Your Ships) režie Ella Kohn – úterý 30.5., 20:30

Příběh mladé armádní fotografky, která se při práci setkává s izraelsko – ukrajinským vojákem. Je sice plný záhad, ale sympatie jsou oboustranné. Od citlivého přátelství je jen kousek k lásce. Mladý voják má ale přítelkyni, a tak se zdá, že zamilovanost bude jen jednostranná. Nic ale není, jak se na první pohled zdá. O zvraty se postará sám tajemný voják Michael.

 

Neznámý voják (Unknown Soldier) režie Efim Graboy – sobota 27.5., 18:00

Jaká je skutečná duše vojenských veteránů? Co skrývají za svou hrdou maskou, která se několikrát musela postavit tváří v tváři smrti? Jsou to skutečně natolik drsní muži? Tuto otázku si klade i film Neznámý vojín. Sovětský válečný veterán začíná vypravovat. Jeho brněním je dnes uniforma plná medailí za statečnost.  Pod ni ale skrývá několik tetování, které jeho životní cestu připomínají bez přikrášlování vojenských přehlídek a ocenění.

The Unknown Soldier | Trailer from Okapi on Vimeo.

 

Další dva filmy se budou promítat mimo soutěž v sekci Noční horizonty. Izraelský režisér íránského původu Yuval Delshad přiveze film Otec a Yaniv Berman film Krajina ztraceného dětství.

 

Otec (Baba Yoon) režie Yuval Delshad – pátek 2.6. – 14:00

Život emigrantů v Izraeli nebyl a není snadný. Najít místo na slunci se zdá být často nemožné. Mladý íránský zemědělec má ale štěstí. Podaří se mu založit krůtí farmu, získá odběratele a jeho živnost vzkvétá. Svého třináctiletého syna pomalu učí základům obchodování a je si jistý, že jeho pýchu po něm potomek jednou převezme. Malý Moti má ale o životě jinou představu. Drůbež ho nebaví a veškerý volný čas tráví mezi zničenými auty, které spravuje a vdechuje jim nový život. Přísná výchova, těžká rodinná historie a život ve svobodné zemi, který skýtá tolik možností je jen krůčkem k vyostřeným konfliktům, při kterých zraňujeme i ty, které milujeme nejvíc.

 

Krajina ztraceného dětství (Land Of The Little People) režie Yaniv Berman – neděle 28.5. – 21:30

Jak asi vypadá jedna z válek v Izraeli? Muži jsou povoláni bránit vlast. Ženy sedí u televize a pozorně sledují zpravodajské kanály. A děti? Ty se snaží ze všeho toho zmatku kolem někam utéct. Ukrýt se. Vyjít nepozorovaně z domu nedá takovou práci. A podaří se to i partičce chlapců, kteří si už před časem zbudovali tajný úkryt v areálu opuštěné armádní základny. Najdou tady dva dezertéry. Mladé muže, kteří se bojů nechtějí účastnit. Chlapci jimi pohrdají a nárokují si právo na své místo za každou cenu. Zatímco tam venku se bojuje za velká území, krvavý a nebezpečný konflikt vzniká i na území několika málo metrů.

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Konzervativní židovské hnutí v USA otevřelo své brány nehalachickým členům

Další článek

Tanec Praha. Performer Uri Shafir se ptá co je Tady a Teď.