Malebné městečko nedaleko Zlína – Holešov – bude už po 19. v řadě hostit krásný festival plný židovské hudby, židovských tanců, jídla, přednášek, kurzů, výstav i divadelních představení. Je až s podivem, kolik programu dokáží pořadatelé vměstnat do šesti dnů.

Letošní ročník začne pietním aktem věnovaným všem židovským obyvatelům Holešova, kteří byli umučeni v době holocaustu. Odhalena taky bude pamětní deska. Patřit bude Davidu Meiselovi.

Tak jako v letech předchozích, i letos bude představen nově objevený hebrejský nápis. Na hradu Kurovice je naspán lehce metr nad zemí. Usuzuje se tedy, že ho má na svědomí dítě. Nápis přeložil hebraista Achab Haidler, který nebude v Holešově chybět. Společně s dalšími odborníky a taky velvyslancem Sátu Izrael J.E. Danielem Meronem povede konferenci, která se bude objevenému nápisu věnovat podrobněji.

ha makom program obr.

A co slibované umělecké zážitky? Už tradičně na festivale vystoupí violoncellisté Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek. Jejich letošní koncert bude celý festival otevírat. V klezmer a tónech židovských písní potom bude pokračovat řada dalších hudebníků. Smyčcový kvartet Fama Q, Big Band Josefa Hájka, chorvatský pěvecký sbor ZORA nebo divoká slovenská kapela Kaschauer Klezmer Band. Výuku židovských tanců povede taneční soubor RUT a bude se také hrát divadlo. Kabaret – aneb pokus o rekonstrukci smíchu. Hra, která byla uváděná vězni v Terezíne.  Svátek židovské kultury v Holešově bude vrcholit během víkendu. To si na své přijdou milovníci umění, ti, kteří zatouží po výstavě, besedách nebo kurzu hebrejštiny. A vše krásně provoní tradiční židovské speciality.

Festival Židovské kultury Ha – Makom bude v Holešově od 23. do 28. července.

Podrobný program a informace naleznete zde

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Poeticky mezi hroby

Další článek

Nemorální čínská kryso