Chtělo by se říct, že to je zkrátka malá kytarka. Ale není. Je to ukulele. Strunný hudební nástroj, který je sice malých rozměr, ale dokáže vyloudit velkolepou hudební smršť. A už po sedmé bude mít v Česku svůj vlastní festival.

 

Další ročník Ukulele festivalu bude od pátku až do neděle 26. až 28. července v Úněticích. A nejen tam. Organizátoři přivážejí skvělé hráče nejen na toto místo, ale vždy taky někam dál. Jednou to byl hrad Karlštejn, jindy zase Poděbrady nebo Kutná Hora. A letos? Letos se na několik koncertů můžou těšit návštěvníci hospody Dívčí Skok v Šáreckém údolí.

Během celého festivalu si na své přijdou nejen posluchači, ale taky hráči na ukulele. Během festivalu je totiž připravena řada workshopů ať už pro hráče teprve začínající nebo ty, kteří se o sobě nebojí prohlásit, že patří mezi pokročilé. Společné muzicírování je už jen příjemnou tečkou.

I letos nabídne festival hráče z mnoha zemí. Tuzemských bude hned několik a dále se na koncertních pódiích vystřídají ukulelisté s Velké Británie, Německa, Spojených států, Polska, Ukrajiny i Izraele. A tento nejvýchodnější stát zastoupí Paul Moore.

Fenomenální ukulelista se narodil italským rodičům ve spojených státech, ale už dlouhá léta žije v Izraeli. Tam vyučuje jak jinak než hru na ukulele. A nejen to. Založil a už několik let vede projekt Ukulele for peace. Jedná se o malý orchestr ukulelistů složených z dětí izraelských a palestinských. Ti společně zkouší i koncertují. A na hudební vystoupení je doprovázejí rodiče z obou dodnes znesvářených stran. V době politických rozhodnutí, které jsou na míle vzdáleny mírovým pokusům, je projekt Ukulele for peace možná jen naivním, ale jistě důležitým střípkem do celé mozaiky.

 

Ukulele festival probíhá od 26. do 28. července v Úněticích a Šáreckém údolí

Více o festivalu zde

Více projektu Ukulele for peace zde

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael na Colours

Další článek

Poeticky mezi hroby