Rok se s rokem sešel a jeden z největších tuzemských hudebních festivalů opět otevře svoje brán. Colours of Ostrava bude plnoletým. Vstupuje do svého 18. ročníku. I letos se na něm vystřídá hned několik izraelských hudebních tvůrců. A protože to není festival výhradně jen o hudbě, přijede debatovat i izraelský novinář, spisovatel a autor několika oblíbených a diskutovaných knih Tuvia Tenenbom.

 

Lola Marsh – čtvrtek 18.7.

Velice charismatické duo z Tel Avivu založené už v roce 2011. Zpěvačka Yael Soshana Cohen a Gil Landau začínali obyčejným pobrnkáváním na kytaru. Pár nápadů si zapsali, sehnali muzikanty a kapela byla na světě. Od té doby si dokázali získat početný zástup fanoušků v Izraeli a jejich písnička Sirens se stala jednou z deseti nejstahovanějších songů v USA. Zatím vydali dvě desky a snad brzo se odhodlají k novému počinu. Jejich hudba je snivá, přitažlivá a neotřelá. Je to poctivě udělaný pop, který jistě zaujme i ty, kteří tento žánr zrovna nevyhledávají. Bez klišé a hudebních manýr, tolik typických pro mnohé tuzemské popové tvůrce. Duo zahraje už po několikáté v řadě taky a trenčianském festivalu Pohoda.

 

Yonatan Gat & Eastern medicine singers – sobota 20.7.

Dalo by se říct, že je to projekt rockera srdcem i duší. Ale ono to není jen tak. Kytarista Yonatan Gat je v Izraeli proslulý svým divokým koncertováním. Kvalita hudby na všech pódiích byla senzační, na svoje si přišli jak hudební fanoušci, tak i odborná veřejnost. Jenže. Yonatan patří k těm muzikantům, kteří se nechají velmi časti hudbou strhnout a potom není jisté, co se bude dít. V izraelských klubech způsobil svou show několik požárů a to, že tam už dnes nekoncertuje a přesunul se do USA, je taky díky tomu, že velká spousta koncertních míst mu zakázala vstup. S úsměvem na rtech to můžete přejít a klidně se zaposlouchat do jeho dalšího projektu. Společně s bubeníkem Gal Lazerem a basistou Sergio Sayegem budou, jak jinak než improvizovat. A nebudou sami. Skutečný nekompromisní rytmus jim bude udávat sestava bubnujících medicinmanů algonkinských indiánů.

Připoutejte se. Král chaosu právě začíná hrát.

 

Zenobia sobota 20.7.

Říka se, že Haifa je město pomalého tempa a odpočinku. Ne tak, pokud tam svoje rytmy rozjede duo Zanobia. Právě z Haify pocházejí dvojice Nasser Halahlih a Isam Elias. Dva pánové v černém, s šátkem na hlavách, kteří před sebou sebevědomě ovládají syntezátory. Arabský elektro underground v plné kráse. Exotika, tradice i modernost. Díky tomuto koncertu se s jistou ocitnete na dálném kontinentu. Postrádat snad budete už jen vodní dýmku a šálek silného čaje.

Meltingpot a Tuvia Tenenbom

Nehudební a stále více oblíbená scéna festivalu Meltingpot i letos chystá celou řadu diskusí se zajímavými osobnostmi ze všech oborů. A letos sem zavítá i izraelský novinář a spisovatel a mnoho dalšího Tuvia Tenenbom. Jako dítě v ortodoxní izraelské rodině měl mít o svém osudu jasno – bude rabínem stejně jako jeho otec. Ale osud tomu chtěl jinak. Mladík odjel do Spojených států na zkušenou a nastoupil zcela jinou dráhu. Stal se novinářem, spisovatelem, dramatikem a diskutovaným tvůrcem, který se nebojí nastavit zrcadlo dnešní společnosti. Za své snad hovoří i názvy jeho do češtiny přeložených knih. Chyťte Žida; Všechny jejich lži nebo Čau uprchlíci. Zaměřuje se na vzrůstající antisemitismus, na voliče Donalda Trumpa i na to, proč svět tolik nenávidí Izrael. To vše ale s humorem a nadsázkou, která je u těchto témat více než jen nutným okořeněním.

Tuvia_Tenenbom

 

Festival Colours of Ostrava probíhá v Dolních Vítkovicích od 17. do 20. července. Podrobný program a informace zde!

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice představí hudební fúze, divadla i filmové profily

Další článek

Ukulele festival a Paul Moore, který hraje o mír