Betsheva Dance Company už několik desítek let udává trend tance nejen v Izraeli.

Baronka Batsheva de Rotschild se rozhodne v roce 1964 založit malé, ale kvalitní taneční studio. Jako odbornou asistentku najme ve své době uznávanou choreografku Marthu Graham. V Tel Avivu tak vznikne taneční skupina, která dnes udává trend světového výrazového tance. Společnost má 34 stálých tanečníků snad ze všech koutů světa. Za sebou mají na desítky zahraničních turné. Každý rok je jen v Izraeli vidí přes osmdesát tisíc diváků.

V roce 1990 přijme angažmá taky tanečník a choreograf Ohad Naharin. Do práce se pustí s vervou. Vytvoří nový taneční styl. Gaga. Jedná se o propojení expresivního pohybu, tance a hlavně téměř doslovného pohybového jazyka. V jeho choreografiích najdete filozofii, výtvarné umění, reakce na témata snad ze všech okruhů lidského vědění. Je držitelem několika čestných doktorátů z univerzit nejen v Izraeli, ale taky Spojených státech a Švédsku. Ohad Naharin je dnes ve funkci uměleckého ředitele. Krátce po svém příchodu taky zakládá Batsheva Ensemble. Je to něco jako přípravný kurz pro tanečníky od 18 do 24 let. Po jeho úspěšném absolvování můžou někteří přejít do stálého angažmá.

Choreograf Ohad Naharin se ujal už celé řady velmi významných pohybových představení. To nejnovější se jmenuje Last Work. A vidět jej můžete i v Praze. V rámci oslav 25. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Státem Izrael.

24. června v Hudebním divadle Karlín.

Na internetu najdete celou řadů záznamů z představení Batsheva Dance Company. Můžete skončit u toho. Ale vidět je na živo, to je zážitek k nezaplacení!

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zákaz Mohamedových karikatúr v podchodoch metra

Další článek

PROČ ROSTOU OBAVY Z IMIGRACE MUSLIMŮ A ISLÁMU DO EU?