Tanec, který vzniká v Izraeli už dnes patří mezi uznávané pojmy. A na vrchol se v tomto oboru dostávají i sami choreografové. Jedním za takových je bezesporu Itzik Galili. Národní divadlo Moravskoslezské uvede jeho novou choreografii hned ve třech představeních

 

Itzik Galili *1961

Narodil se v Tel Avivu a tanci se věnoval už od studentských let. Izraelská Batsheva Dance Company vychovala už mnoho slavných umělců v oboru tance a svoje začátky si tady odbyl i Galili. Nasbíral cenné taneční zkušenosti a sestavil svoje první choreografie. Od roku 1990 je, po mnoha soutěžních úspěších, profesionálním tanečním režisérem. O rok později se přestěhoval do Amsterodamu a ve své práci zdárně pokračuje. Je autorem mnoha choreografií, z nich některé můžou i lehce šokovat. Nebojí se kontrastů, a to jak v hudbě, tak v tanci. Několik let pracoval i jako umělecký ředitel taneční společnosti v Groningenu, kterou doslova z prachu vynesl k hvězdné slávě. Od roku 2011 působí jako choreograf v mnoha divadlech na celém světě. V Austrálii, na Kubě, V Monaku, Francii, Dánsku, Anglii, Švýcarsku, Finsku, Německu… Za svou práci získal taky mnoho ocenění. Kromě vítězství v celé řadě mezinárodních soutěží se může pyšnit taky cenou Nizozemské asociace divadelních a hudebních režisérů za přínos v oblasti nizozemského tance. Královna Beatrix ho pasovala na Rytíře královského řádu Oranje Nassau za přínos nizozemskému tanci.

O Balcăo de Amor

V Otravě uvedl v loňskem roce choreografii v rámci inscenace tří tvůrců Jeden svět/dva světy. Letos se sem opět vrací. A to s projektem All That Jazz, Rock, Blues. Několik hudebních stylů a tanečních technik. A taky další dva tvůrci. Itzik Galili se zaměřil na kubánské mambo a hudbu Péreze Prada. Představení pojmenoval O Balcăo de Amor a diváky chce, alespoň smyslově vrátit do mládí, ať už ho prožívali kdekoliv.  V jeho podání je mládí prosycené komikou, sexualitou, absurdními situacemi a jiskřivou nadějí.  Choreografie Johana Ingera Rain Dog je plná uvolněného jazzu a část, kterou připravila Regina Hofmanová doprovází swing, rock a tango. V Národním divadle Moravskoslezském hned třikrát.

 

  1. listopadu, 18:30, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
  2. listopadu, 18:30, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
  3. listopadu, 18:30, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava

 

Choreografie Itzika Galiliho je realizována za finanční podpory a pod osobní záštitou velvyslance státu Izrael v České republice J.E. Daniela Martina Merona.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Podzimní dávka hudby z Izraele

Další článek

Teplický cimes letos už posedmé!