Zdroj: Shekel

Zhruba půl miliardy bude stát účast České republiky na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. V době finanční krize, vysoké nezaměstnanosti a propastně shodkového státního rozpočtu to může někomu připadat jako zbytečné plýtvání penězi.

Ovšem zrovna tak to pro mnohé občany naší země může být jen mrzký peníz, který nestojí za řeč. Z rétoriky mnohých našich vrcholných politiků je totiž zřejmé, že desítky či stovky milionů jsou pro ně pouze dosud nesezobané drobky nebo pár českých na stole, o nichž netřeba snad ani hovořit. V záplavě miliardových položek, které poslanci rozhazují vidlemi tu tam, a tu zas onde, snad podle síly a směru právě vanoucího větru, bychom mohli skutečně nabýt falešného dojmu, že o nic nejde a nad nějakou výstavou za 503.000.000 korun českých klidně mávnout rukou.

Ovšem na druhou stranu nám nic nebrání v tom, abychom se na doposud známé realizované či připravované projekty a s nimi spojené výdaje v kontextu s EXPO v letošním roce podívali poněkud zblízka. Některé záležitosti v souvislosti s vynakládáním peněz ze státního rozpočtu totiž nápadně připomínají způsoby v našich zeměpisných šířkách běžné – tedy hloupé a prvoplánovité nápady včetně nesmyslného, neúčelového a nadmíru zbytečného vyhazování peněz.

Tak například vypsané veřejné soutěže a právní pomoc stály něco málo přes 100 milionů korun. Na své si přišli rovněž autoři návrhu pavilonu a expozice a kurátoři. Pronájem pavilonu vyšel na 30 milionů Kč. V prázdném prostoru byl za nemalé státní peníze vybudován obchod, restaurace, meeting room, multimediální hala atd. Konkrétní firmy ani výrobky není sice oficiálně možné na EXPO propagovat, ale přesto se v naší restauraci bude točit Budvar a generálním partnerem se stal holding Vítkovice. Ten obchoduje s Čínou ve velkém a jeho manažeři si v rámci partnerství pozvou do našeho pavilonu partnery z celé Asie. Ale samozřejmě nejde ani v tomto případě pouze o byznys pro vyvolené.

Výstava má především zviditelnit naší zemi a to hlavně tam, kde o nás vůbec nic nevědí nebo pochybují o tom, že Česká republika vůbec existuje. Navíc, podle generálního komisaře české účasti na této výstavě Pavla Antonína Stehlíka, by si měli všichni po zhlédnutí naší expozice zapamatovat, že jsou Češi úspěšní, kreativní a mají úžasné nápady. Tak nejspíš právě proto bude na vnější fasádě našeho draze pronajatého pavilonu umístěno 40.000 hokejových puků, které budou pospolu vytvářet mapu pražského Starého města. Viděl jsem to na ilustrativních obrázcích a nepoznal jsem, oč běží, byť jsem se v Praze narodil. To ovšem nevadí – o naší bezbřehé kreativitě a neotřelých nápadech již nadále nebudeme muset pravděpodobně nikoho přesvědčovat. V Evropě jsme oslnili Černého Entropou, v Číně oslníme fasádou z puků.

Předpokládám, že tvůrci tohoto projektu ve skrytu duše počítali s úspěchem našich hokejistů na před pár dny skončených olympijských hrách ve Vancouveru, ovšem to se přepočítali. Pointa ukrytá do fasády pavilonu bude návštěvníkům tedy nejspíš unikat. Někoho možná i napadne, že je to poněkud zvláštní, když se nějaká země na světové výstavě chce zviditelnit sportem, navíc několik let neúspěšným. Vypadá to, že ve skutečnosti nemáme v nabídce nic lepšího a světovějšího. Ale snad by se to dalo ještě zachránit. Česká kreativita a nápaditost by se mohla aktuálně projevit tak, že by se z obrazu Starého města na fasádě stal ještě před jeho slavnostním odhalením černý ledový ovál, na němž by se proháněla útlá mladá dívka s momentálně nejrychlejšími bruslemi na světě. To by pak nejspíš poznal i pochopil skoro každý z plánovaných 30.000 každodenních návštěvníků českého pavilonu.

U fasády z puků, obří kapky z ryzího zlata (které navíc nejspíš Česká národní banka k těmto účelům z pochopitelných důvodů nezapůjčí), fiktivního génia Járy Cimrmana, lodního šroubu, tkalcovského stavu či nekonečně rekonstruovaného Karlova mostu s poničenými sochami jako dalších reprezentantů naší expozice si tím nejsem ani zdaleka tak jistý…

Autor: Jaroslav Kysilko

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tarify mobilních operátorů, sají a sají

Další článek

Zaměstnanecké benefity a desetinná čárka