Zdroj: Shekel

Mobilní telefon dnes už používá kdekdo. To malé procento populace, které ho nemá, se spíše chce něčím „odlišit“.

Když už nechci být rušen telefonáty, není přeci problém nikomu své číslo nedávat. I na telefonu se dá nastavit, aby se volanému nezobrazovalo mé číslo, když ho nechci prozradit. Jistota, že si mohu v nouzi zavolat, případně skoro odkudkoliv, je pak k nezaplacení. A existují předplacené tarify, že to finančně ani moc nebolí.

A jsme právě u těch tarifů. Na internetu existuje množství kalkulaček, kde si můžete spočítat, který tarif je pro vás nejvýhodnější. Vše je to ale postavené na jedné věci: musíte vědět, kolik za měsíc provoláte minut ve špičce, mimo špičku a to celé pro všechny sítě zvlášť. K tomu musíte znát i počty SMS a MMS a často i členěné podle sítí. A aby to nebylo jednoduché, může se to komplikovat i přístupem k internetu.

Ruku na srdce, kdo z nás má tento přehled, aby si mohl nastavit správný tarif? Můžete si nechat od operátora poslat podrobný výpis hovorů, z kterého to zjistíte za minulý měsíc, ale operátor si to nechá zaplatit. Bodejť by ne! Co kdybyste náhodou šli do sebe a zvolili pro sebe výhodnější variantu. A když už celé toto podstoupíte a máte detailní přehled o svém „mobilním“ chování za minulý měsíc, myslíte, že následující měsíc budete volat naprosto stejný počet minut a ve stejném rozložení do jednotlivých sítí?

Stále to není všechno. Aby se situace udělala ještě složitější, tak si můžete vybrat několik čísel, na ně naroubovat slevu, tedy volat jim levněji. Pak se celé vaše přehledy a výpočty zhroutí. Pokud máte v rámci tarifu volné minuty, je otázka, na co se tyto minuty vyčerpají a na co ne.

Když to shrnu, je zájmem operátorů, abyste platili co nejvíc, to je logické. Ale nesmíte si to moc uvědomit. V tarifech tedy úmyslně panuje džungle a vyznat se v ní možná lze, ale naplánovat si tarif už asi nejde.

Korunu tomu teď nasadil Vodafone. Minulý týden přišel s novými tarify, které si každý může nastavit na míru. Těch kombinací je několik tisíc! Takže si sice můžete přesně nastavit tarif, ale určitě to následující měsíc už nebude výhodné, protože téměř jistě protelefonujete o pár minut víc nebo míň.

Nenápadně se z toho vytratila zmínka, že došlo ke zvýšení ceny SMS z 1 Kč bez daně na 1,50 Kč. To může být pro dost hlavně mladých lidí podstatná zpráva. Dříve měly SMS za korunu skoro všechny tarify Vodafonu. Nyní si za toto privilegium musíte připlatit 100 Kč měsíčně. Sice v tom máte již započítaných 100 SMS, ale je to zase jen nucení k útratě. Když budete na dovolené a pošlete těch SMS třeba jen na začátku měsíce kolem 30 před odjezdem, tak už vás jedna vyjde na tři koruny. A chce se vám měnit tarif každý měsíc podle toho, co se zrovna chystáte podnikat?

A o to operátorům jde. Mnohamiliardové každoroční zisky mluví za sebe. A rada pro vás? Zhruba si to spočítejte a podle toho tarif zvolte. A tak jednou za půl roku se zkontrolujte, že vám to stále sedí. Hlouběji nemá cenu se tím zabývat.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtete si také:  Ministr Kocáb to možná nedomyslel

Přečtěte si také nejčtenější článek autora: Víte za co se platí v účtu za elektřinu?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vzpomínky Chanana Bachricha - kapitola I.

Další článek

Proč utrácíme za účast na EXPO v Číně?