Zdroj: Shekel

Pravidelně se dívám v České televizi na pořad Před 25 lety. Chodí to na ČT 24 každý den pár minut před sedmou večer.

Je to sestřih zpravodajských pořadů odvysílaných ten den přesně před 25 lety. Takový předkrm před sérií večerních zpráv na různých programech.

Občas se se ženou od srdce zasmějeme, většinou ale kroutíme hlavou, co tenkrát bylo. Už jsem i četl, že v nějaké rodině se po zhlédnutí tohoto pořadu teenager podivil svým rodičům, jak v tom mohli žít a oni v jeho očích okamžitě stoupli na hodnotě. Já si často vezmu datum a zkusím si vzpomenout, co jsem tenkrát zrovna dělal. Bylo zkouškové období a byl jsem na horách? Je to prostě pro pamětníky.

A pan ministr přišel s prohlášením, že tento pořad je vlastně komunistická propaganda a že by měl být uváděn jedině s patřičným komentářem. Co si myslet o tomto? Možná že pana ministra při zhlédnutí tohoto pořadu napadlo, že ta cenzura tenkrát nebyla tak špatná a mohla by se tady taky zavést.

Pokud bychom přijali jeho logiku, pak by se v Terezíně ani nesměl v místním kině promítat propagandistický film, který natočili nacisté u příležitosti návštěvy delegace Červeného kříže. Tím filmem chtěli ukázat, jak si Židé v Terezínském ghettu nádherně žijí. Tak pak bychom tento film také mohli nazvat fašistickou propagandou a jeho promítání povolit pouze s příslušným komentářem.

Ono jde samozřejmě o něco jiného. Tonoucí se stébla chytá. Zelení se před volbami třepotají kolem hranice volitelnosti a každé téma, které lze vzít do ruky a zviditelnit se jím, je dobré.

Tentokrát si jen ťukám na čelo, směji se a myslím si své. Toto pan ministr nedomyslel a u rozumných lidí spíše sklidí úšklebky. Možná i pár záporných bodíků do voleb a už ty zelené v parlamentu fakt neuvidíme. To by se nám ulevilo, boom solárních elektráren díky zákonům, které protlačili, nám budiž dostatečným mementem.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Ta naše otupělost je už strašná

Přečtěte si nejčtenější článek autora: Víte co se platí v účtu za elektřinu?

2 Komentářů

 1. 6.3.2010 – 20 Adar 5770 v 04:20 — Odpovědět

  Smím dotaz ? Na boomu solárních elektráren je špatný ten boom, anebo ta fotovoltaika? Nebude nakonec pravda někde uprostřed ? Že se neumí nebo nechce najít řešení?

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  6.3.2010 – 20 Adar 5770 v 08:53 — Odpovědět

  Na boomu solárních elektráren je špatné oboje. V našich zeměpisných podmínkách fotovoltaický panel nevyrobí za svou životnost tolik energie, kolik se spotřebuje na jeho výrobu. Proto by se měly tyto elektrárny nasazovat jenom kolem rovníku. Nesoulad mezi okamžitou spotřebou a výrobou je pak potřeba řešit kombinací dostatečně dimenzovaných vedení do celé sítě mnoha zemí (takový projekt se už ze Sahary chystá). Lokálně pak pomocí dálkového spínání akumulačních spotřebičů ale především pomocí přečerpávacích vodních elektráren. Dovoluji si odkázat sem:

  https://www.shekel.cz/289/precerpavaci-vodni-elektrarny

  V našich podmínkách je to pak nepromyšlenost původního zákona, kdy nyní, kdy výrazně zlevnily solární panely, nelze starým investorům snižovat cenu, protože by došlo k hromadným žalobám. A navrch neschopnost a nečinnost parlamentu, který vzniklou situaci není schopen rychle a účelně řešit. Průměrná domácnost bude místo současného příspěvku na ekologické zdroje kolem několika stokorun ročně brzy platit v řádech tisíců.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jsou na dně Mrtvého moře Sodoma a Gomora...?

Další článek

Chanan Bachrich (Jan Bachrich)