Zdroj: Shekel

2002: Blížilo se mistrovství světa v ledním hokeji a všichni jásali, jak se rozjíždí výstavba Sazka Arény v pražské Libni.

Její stavba byla podmínkou pro přidělení této významné sportovní akce. Ozývají se hlasy, a nikoliv zanedbatelné, že se jedná o neufinancovatelný ekonomický nesmysl.

2002: Sociální demokracie se ujímá vlády na další volební období. Volby vyhrála především díky velice štědrým předvolebním slibům. Historický je předvolební výrok předsedy vlády Vladimíra Špidly: „Zdroje jsou.“

2004: Sazka aréna je slavnostně otevřena. Stát se moudře distancoval od příspěvku na výstavbu při vědomí si ztrátovosti celého projektu. Šéf Sazky Hušák natruc nepozval na slavnostní otevření arény předsedu vlády Vladimíra Špidlu a do foyeru haly si nechal umístit pamětní tabuli oslavující jeho osobu, kde mimo jiné stojí že hala byla postavena : „proti vůli mnohých a navzdory mnohým“.

2004: Novináři čelním představitelům sociální demokracie připomínají předvolební sliby. Na to reaguje ministr financí Bohuslav Sobotka: „Ty sliby byly zasazeny do nereálných předpokladů“.

2006: O několik let později se generální ředitel Sazky Aleš Hušák vyjadřuje k investičním nákladům na výstavbu arény: „Aréna je schopná platit sama svou údržbu, své nepřeúčtovatelné náklady a drobný rozvoj… V každém případě ale nestačí na to, aby dokázala platit peníze, co byly použity na její výstavbu“.

2006: Schodky státního rozpočtu za vlády sociální demokracie rostou paradoxně tím více, čím je vyšší hospodářský růst. Na upozorňování odborníků, že při takovémto růstu hospodářství by rozpočty měly být spíše přebytkové a mělo by se myslet na horší časy, které přijdou, reaguje předseda ČSSD Paroubek vysvětlením, že celková zadluženost České republiky je v porovnání se západoevropskými zeměmi stále nízká.

2009: Z důvodu splácení Sazka arény dostávají sportovní svazy od Sazky tak málo peněz, že se začínají bouřit. Snaží se ztracené peníze získat od státu. Generální ředitel Sazky Hušák upozorňuje, že stavbu si prosadily akcionáři sami, tedy sportovní svazy.

2009: Globální ekonomická krize doléhá i na Českou republiku a státní rozpočet se propadá do rekordního schodku. Na výtky, že se měly vytvářet rezervy v době rekordního ekonomického růstu reaguje sociální demokracie tvrzením, že teď byla tři roky u moci vláda ODS a ta společně s ministrem financí Kalouskem může za rekordní schodek. Stát vypisuje další směnky na financování dluhu.

2010: Je splatná pohledávka za financování Sazka arény ve výši jedné miliardy korun. To je vlastně veškerý roční finanční výdělek Sazky. Sportovní svazy tím pádem nedostávají ani korunu a financování sportu se hroutí.

2010: Sociální demokracie s přehledem vyhrála volby a splnila své předvolební sliby. Vyplatila třinácté důchody, zvýšila mateřskou, zvedla platy státním zaměstnancům. Pouze splácení úroků ze státního dluhu dosáhlo 80 miliard korun ročně. To by se každý rok mohlo postavit asi deset Sazka arén jenom z úroků.

2012: Na další splátku věřitelům už Sazka nemá a požádá soud o ochranu před věřiteli. Nastupuje nucený správce, který drasticky ořezává všechny náklady a propouští většinu zaměstnanců.

2012: Rating České republiky se z důvodu narůstajících dluhů dostal na takovou úroveň, že dluhová služba pouze na úrocích už dosahuje asi 8% HDP. Ale hlavně už nikdo nechce České republice půjčovat další peníze. Do Prahy přijíždějí zástupci Mezinárodního měnového fondu, tzv. „Krotitelé dluhů“ a předepisují redukci všech důchodů o 25%, zaražení nových investic a zredukování státního aparátu o třetinu. Sociální demokracie to komentuje slovy: „Přes veškerou snahu se nám nepodařilo vypořádat se s dědictvím pravicových vlád z devadesátých let, ale především Topolánkovy vlády z let 2006 – 2009. Teď už se nedá nic dělat a nařízení MMF musíme respektovat“.

2014: Sazka přes veškerá opatření nemůže dále financovat splátky za stavbu arény a vyhlašuje bankrot. Za zbytkovou cenu jí odkupuje Ruská státní loterijní společnost. Na ní přecházejí i zákonná práva na monopol v oblasti loterijních sázek.

2014: Stát vyhlašuje bankrot, měna se hroutí …….

Autor: Tomáš Flaška

Přečtete si také od autora: Opencard

2 Komentářů

 1. 9.4.2010 – 25 Nisan 5770 v 03:04 — Odpovědět

  Suprově pojato, že by docela nový žurnalistický žánr ?

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  9.4.2010 – 25 Nisan 5770 v 12:25 — Odpovědět

  Díky za pochvalu. Nový žurnalistický žánr asi ne, je to můj pohled na věc. Pohled skeptický, ale dle mého přesvědčení reálný.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Předpotopní diskriminace . . . (Umodlenci - část III.)

Další článek

Byli jsme pupkem světa. Máme se radovat?