Zdroj: zena-in.cz

V Teplicích si dnes připomněli Den památky obětí holokaustu, který připadá na čtvrtek 27. ledna. Připomíná také osvobození vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi v lednu roku 1945.

Akce se konala před památníkem na místě bývalé synagogy, kterou v roce 1939 vypálili místní Němci. Sešlo se zhruba 60 lidí nejspíše i kvůli tomu, že teplická židovská komunita je jednou z mála komunit, které zůstaly v chodu i po druhé světové válce. Dnes má okolo 120 členů.

Před válkou však byla s 6000 členy druhou největší v českých zemích. Z koncentračních táborů se pak vrátily pouhé desítky lidí.

“Ta vzpomínka je pořád živá a zůstane, dokud si lidé neuvědomí, že mají své temné stránky. Holokaust je pevně zakořeněný i v naší mladé generaci. Pořád žijí s vědomím toho, co zažili jejich dědové,” uvedl po dnešním aktu Michael Lichtenstein z teplické židovské obce.

Podle něj se za dvě dekády demokratického vývoje posunulo myšlení většinové populace k lepšímu. “Antisemitismus v české společnosti nebyl nikdy tak výrazný jako v okolních státech, třeba v Polsku nebo na Slovensku. Je znát, že tu vyrůstá nová generace lidí, která cítí, že společnost má stát na demokratických základech. Extremisté jsou v naprosté menšině, ale tyhle neblahé věci z minulosti je nutné pořád připomínat,” dodal.

Právě teplický památník byl v roce 2008 bohužel poškozen neznámým vandalem.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Největší soubor dokumentů o holokaustu bude zpřístupněn online

Další článek

Norman Eisen je hrdý na své československé kořeny