Zdroj: rozhlas.cz

Novým americkým velvyslancem v ČR je Norman Eisen. Jeho rodiče jsou židovského původu a přežili holokaust.

Eisen se narodil v Los Angeles. Jeho matka pocházela z Československa a prošla Osvětimí. Otec byl původem z Polska. K českým kořenům se Eisen hrdě hlásí. Tento padesátiletý právník Česko chválí a po zkušenostech svých předků bojuje proti všem formám diskriminace. Je jedním z Obamových nejbližších spolupracovníků, znají se již desítky let. Dříve Eisen působil jako poradce pro Etiku. Pověřovací listiny budou předány tento pátek.

Podle Eisena je Česká republika příkladem “zářivé” demokracie a “loajálního partnera v srdci Evropy”. “Matka mi vyprávěla, že moje první slova prý byla z české ukolébavky, kterou jsem po ní opakoval,” řekl ve své řeči před americkými senátory loni v červenci. Nakonec však senát jeho nominaci zablokoval. Údajně proto, že Eisen se před lety nezachoval příliš eticky při odvoláni generálního inspektroa Společnosti pro nádorní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama ho tak musel jmenovat i bez souhlasu horní komory Kongresu.

Podle neoficiálních informací pochází Eisenova matka Frieda z východoslovenského města Sobrance. Když jí bylo 21 let, deportovali ji nacisté do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podařilo se jí však přežít a po válce uprchla do USA. Tam potkala svého budoucího manžela, který uprchl z Polska ještě před válkou. Eisenův otec je již dlouho po smrti, jeho matka žije v Los Angeles. “Smáli jsme se a plakali zároveň. Nemohli jsme tomu uvěřit,” odpověděl nedávno budoucí velvyslanec na otázku, jak jeho matka vnímá synův návrat do země, kde trpěla během holokaustu.

Před příjezdem do Česka Eisen uvedl, že v rezidenci se bude vařit košer kuchyně. On sám je totiž židovského vyznání a podle tradic také hodlá rozmístit na rámy dveří své rezidence svitky pergamenu s úryvky z tóry, takzvanou mezuzu.

Když se Eisenovi rodiče vzali, přestěhovali se do Los Angeles, kde prodávali u stánku hamburgery. Eisen se jim narodil 11. listopadu roku 1960. Vystudoval Brownovu univerzitu s červeným diplomem a poté pracoval jako sociální pracovník. V roce 1991 vystudoval na Harvardově univerzitě práva, opět s červeným diplomem. Tam se také seznámil s Obamou. Následně pracoval 17 let v právnické firmě Zuckerman Spaeder a byl také jedním ze společníků.

V roce 2008 se podílel na Obamově prezidentské kampani a také ji sponzoroval. Po Obamově vítězství se stal členem vedení jeho týmu pro převzetí moci. V lednu 2009 byl pak jmenován zvláštním vyslancem pro etiku a vládní reformu. Oba muže spojuje přátelství a láska k basketbalu.

V nové funkci dostal Eisen za úkol vypracovat podklady pro nové nařízení o lobbingu, týkající se jejich kontaktu s Washingtonem a jejich případného úsilí získat post ve vládě. Nová směrnice byla následně kritizována, jelikož prý omezuje možnosti Obamovy administrativy obsadit posty ve vládě schopnými lidmi. Eisen se také podílel na novém etickém kodexu pro zaměstnance Bílého domu. O etice také přednášel, dokonce i prezidentského páru.

O Eisenovi se říká, že je velice přísný. Vysloužil si přezdívku “Mr. No” a údajně zkazí všechnu legraci. Podle názorů pocházejících z Bílého domu se prý Eisen nikomu nebojí do očí říct, co by měl či neměl dělat na poli etiky a dobrých mravů. Média uvádějí, že pracuje 16 hodin denně a oproti své bývalé práci v právnické firmě má menší plat. Zároveň má ale více pravomocí, než jeho předchůdce, což údajně dokládá jeho zvláštní vztah s Obamou.

Eisen také v minulosti pracoval v organizaci Anti-Defamation League (Liga proti hanobení), která mimo jiné bojuje proti antisemitismu. Podílel se také na založení neziskové společnosti Občané pro odpovědnost a morálku ve Washingtonu (CREW).

Eiseova manželka se jmenuje Lindsay a je profesorkou angličtiny na Georgetownské univerzitě. Společně mají dceru Tamar.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Asi 60 lidí si v Teplicích připomnělo den obětí holokaustu

Další článek

Soutěž o víkendový pobyt