Zdroj: Shekel

Na tržišti Jarmúk v palestinské Gaze se tísní dav a čeká na zahájení nezvyklé dražby.

Půjde o obnošené šatstvo dovezené z Izraele. Některým Palestincům se nijak nezamlouvá fakt, že se budou oblékat do šatů po Izraelcích, ale jejich ekonomická situace jim nedává na vybranou, píše agentura AFP.

Dražba začíná dražšími, avšak mezi Palestinci velmi žádanými koženými bundami.

“Nemám peníze, abych oblékala rodinu do nových šatů. Chodím sem každý týden,” přiznává pětapadesátník Džamál Malka. Tentokrát se mu podařilo za pouhé čtyři šekely (19 korun) ukořistit několik kousků pro děti. “Je to vždycky jen otázka štěstí. Někdy jsou tu skoro nové věci, jindy naprosto obnošené. Ať je to cokoli, je to lepší než nic,” přiznává muž.

Dotaz, zda mu nevadí, že kupuje šaty, které předtím nosili Izraelci, odbývá slovy: “Tady lidi kupují i nové šaty dovezené z Izraele, a stejně tak izraelskou čokoládu nebo brambůrky, protože je mají prostě radši.” Dokud Izrael nezpřísnil v roce 2000 pracovní podmínky pro Palestince, jezdíval Malka pracovat do Izraele, teď je bez práce.

Mladá žena Fidaa se příští týden vdává a přišla si nakoupit svou výbavu. Rodině svého budoucího manžela to nehodlá říkat. “Za to se stydím,” říká tiše, avšak odchází se dvěma taškami naplněnými šatstvem, které ji nestálo víc než 100 šekelů (480 korun). Její snoubenec nemá práci, takže mladá Palestinka nemá na vybranou. “Nikdy bych si za tak málo peněz nemohla koupit nové izraelské šaty,” říká.

Mezi zákazníky je i paní Džamálová, matka 12 dětí. Její dvanáctiletá dcera Táma by sice raději chodila v nových šatech jako její kamarádky, ale rodina na ně nemá. “Měla bys děkovat Bohu a až to bude možné, koupím ti nové šaty,” uklidňuje matka dceru.

Než Izrael před pěti lety zavedl blokádu pásma Gazy, nabízel vetešník Muhammad výprodej značkových oděvů těm, kdo na ně měli. “Teď mám nohem víc zákazníků, protože lidi jsou bez práce a nemají peníze,” říká a přiznává, že každý týden z Izraele do pásma přiváží 30 tun obnošeného šatstva.

Izrael blokádu uvolnil po námořním incidentu, při němž Izraelci při vojenském zásahu proti turecké lodi s humanitárními potřebami pro Gazu zabili devět Turků. Udržuje stále námořní blokádu a neumožňuje palestinský vývoz z Gazy. V platnosti jsou také přísná cestovní omezení pro Palestince.

Gaza 27. března (ČTK/AFP)

11 Komentářů

 1. Hana Mayerova
  28.3.2011 – 22 Adar B 5771 v 10:29 — Odpovědět

  Zatímco v ČR kupují v secondhandech téměř všichni obyvatelé, včetně učitelů a vysokoškolských studentů, také v Izraeli tomu tak je a nikdo nepláče. Ovšem v Gaze je to proti lidským právům. Jděte se vycpat. Ten článek je ubohý a kdo ho přetiskuje tuto ubohost povyšuje na legitimní.

  0
  0
 2. Marcela
  29.3.2011 – 23 Adar B 5771 v 19:09 — Odpovědět

  Přesně tak Hani. Jak vidíš, autor článku ČTK – nevynechají sebemenší možnost, jak z nich udělat “chudáčky”..
  Ty “nejlepší” kousky v mém šatníku jsou taky ze sekáče..

  0
  0
 3. achabisko
  31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 01:00 — Odpovědět

  Marse, promiň nepopíráš tím svým psaním sama sebe? Buďto nemám prachy, tak nakupuju v sekáči a pak si to vyperu (a možná řeknu še-hechijanu), anebo mám problém, že mi to vozej od hnusných Němců, pak jsem pitomej – sice svobodně, ale pitomej – a prostě to nekupím. Maličko zbytečná hysterie nad průměrným článkem… Chraň si člověčinu, žádná klubová kartička nestojí za její ztrátu a neučiní tě šťastnější :O))

  0
  0
 4. Marcela
  31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 12:04 — Odpovědět

  Achabe vůbec ti nerozumím. Já v sekáči nakupuju, protože je to malebné, levné a zajímavé a vůbec nemám problém s tím od koho ty věci jsou.

  Proto mě trochu štvalo – stejně jako Hanu, že se z toho v tom článku dělá etnický a rasový problém.

  Ani moje ani Hanina reakce není hysterická..

  0
  0
 5. Aleš
  31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 15:09 — Odpovědět

  Také se mi nezdá reakce obou dam hysterickou. Ale…, možná se pletu. Achabisko, snad by to chtělo, pro nás méně chápavé blížeji upřesnit, arciť obě dámy se cítí býti tímto průměrným článkem dotčené.

  0
  0
 6. 31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 15:21 — Odpovědět

  be*H Tak jste to ale měly napsat buď do čtk anebo těm Palestincům. Navíc si nemyslím, že nechtít šaty po někom je něco proti lidským právům (Hana), a že je to “přesně tak” (ty). Článek je jen tuctový, maličko bezobsažný a laciný. Kdyby informovalo sekáči v Lybiji anebo v Berouně, asi by ho nikdo od čtk neodebral. KOnstatuje, že pásmo Gazy není dolarem oplývající končina a že jedním z důvodů je také to, že si Gaza svoji blokádu zapřičinila. Není to spíš politický a geo-politický důvod, že tam nemaj práci a prachy? Ta etnicita je tam sice určitě podprahově přítomná (a tvoje přikyvování taky), ale kdo ji tam vidí natvrdo, ten ji tam vidět chce. V samotném článku rozhodně není. A pokud, tak jen v tom smyslu, že přes všechny řečičky o Izraelcích se Palestinec do kožené bundy oblékne. Termín “hysterická” odvolávám, protože se dá dělat víc a užitečněji, než se hádat o termíny – a nahrazuji variantním “taková holčičí”, “ubrečená” .. Je to lepší ? -acb-

  0
  0
 7. boban
  31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 15:41 — Odpovědět

  Já si myslím, že obě dámy napsaly naprosto věcnou připomínku a je zbytečné je jakkoliv napadat, či kritizovat. Vůbec mi jejich připomínka nepřipadá holčičí, nebo ubrečená. Je k tématu článku. Nevím, jak by se k tomu měly vyjadřovat, aby nebyly označeny jako hysterky, nebo ufňukandy.
  ———–
  A teď k článku. Já si myslím, že vůbec národnostní není. Prostě reporter hledal senzaci, tak se Palestinců ptal, jestli jim nevadí, že mají šaty od nenáviděných Izraelců. A jejich odpovědi jsou naprosto v klidu a mírné. Reportér asi očekával spílání a vyhrožování a zmýlil se. To je asi tak vše, co v tom článku já vidím.

  0
  0
 8. 31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 16:09 — Odpovědět

  Já jsem potěšen, každý článek ČTK, který vyvolá diskusi, mě baví :)
  Mnu si ruce a říkám si, že ČTK byl dobrý nápad!

  A teď k článku: Boban má v jednom pravdu: Milá paní Mayer a milá paní Marcelo, ČTK a v tomto případě spíše AFP pouze publikují určitý pohled obyvatel žijící v této zemi – rozhodně článek neshledávám antisemitským.

  Co mě spíše zaráží paní Mayer, že vždy si najdete čas vytknout Shekelu něco negativního, ale články které by Vás potěšily – tak v diskusích Vás nespatřuji. Proč tomu tak je? Že byste podvědomě Shekelu nepřála :)Ale to přece není košer..

  0
  0
 9. Hana Mayer
  31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 16:36 — Odpovědět

  :), ale ale já jsem ten clanek videla na nekolika mistech i v anglictine, prostě mě namichlo, že ausgerechnet voni to převzali. Neni to ubrecene, ani hystericke co jsem napsala, štve mě prostě, že se to takhle prezentuje. Já článek neshledávám antisemitským, ale prostě hodně hloupým. Kde kdo kupuje v sekáčích a je to OK, jen chudáci palestinci musí chodit v hadrech po židech.
  No píšete si košer do záhlaví a podle mě košer nejste, takže se ozvu občas, co se dá dělat. Víte, že to zle nemyslím, na plácání po rameni máte jistě dost příznivců, ale jestli je to upřímné, to musíte zvážit sami. Ode mě alespoň víte, že co píšu to vyjadřuje můj postoj. A to má taky cenu. :)

  0
  0
 10. 31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 17:22 — Odpovědět

  OK, zachovejte nám paní Mayer přízeň i přes mé nepříznivě vybírané a přebírané články :)

  Hezký den

  0
  0
 11. achabisko
  31.3.2011 – 25 Adar B 5771 v 21:51 — Odpovědět

  Be*H – Omlouvám se děvčatům – paní Haně i Marse, a moc díky “bobanovi”. A taky nebesům – protože pro příště (bli neder) budu cokoli komentovat teprve po vyčerpání všech otázek. Jeden by neměl konstatovat “svoje” pocity, ale víceméně jasné postoje. A tak ta moje otázka měla znít: “Co je v článku o sekáčích v Gaze proti lidským právům”? Paní Hana by to pojmenovala, tak jak to pojmenovala a bylo jasno.
  Ještě jednou omluva a držte mi palce, abych uměl najít ty správné otázky.
  Pozdravení -acb-

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Začne třetí intifáda online?

Další článek

Intuícia lídra