Zdroj: Shekel

Den po projevu prezidenta Bašára Asada je syrské obyvatelstvo rozpolceno.

Zatímco opozice interpretuje jeho vystoupení jako vyhlášení války protirežimním demonstrantům, stoupenci vládnoucí strany Baas poukazují na Asadem ohlášené reformy, napsala agentura DPA. Evropský tisk je naproti tomu podle ní zajedno: z Damašku zazněl dobře známý tón a Sýrie nemůže od Asada nic očekávat, cituje DPA z dnešních reakcí některých deníků.

Asad ve středečním vystoupení v parlamentu neoznámil zrušení výjimečného stavu ani žádné jiné reformy. Vlnu bezprecedentních protestů, která zasáhla Sýrii v uplynulých dvou týdnech a při nichž bylo zabito podle různících se zdrojů 60 až 120 lidí, připsal zahraničním spiklencům, kteří se prý snaží destabilizovat zemi.

Dnes ale agentura SANA oznámila, že Asad ustavil právní výbor, který má do 25. dubna posoudit zrušení výjimečného stavu platného od roku 1963 a jeho nahrazení protiteroristickým zákonem. Podle agentury AP to může být projevem Asadovy snahy ukázat, vůdce jednoho z nejautokratičtějších režimů na Blízkém východě, chce určovat tempo reforem jen podle vlastní vůle.

Evropský tisk je v dnešních komentářích k vývoji v Sýrii poměrně jednotný. Deníky se shodují v názoru, že “z Damašku zazněly dobře známé tóny” (švýcarský Neue Zürcher Zeitung) a že “Sýrie nemůže od Asada nic čekat” (rakouský liberální Der Standard).

“Režim v Sýrii zůstává nezměněn,” konstatoval suše konzervativní britský deník The Times. “Tento systém nepřistupuje na žádné požadavky obyvatelstva,” napsal. Asad se podle něj omezil na demagogické výroky, což prý sice bylo velké zklamání, vzhledem k mnohaletému politickému útlaku ale předvídatelné. “Sýrie je stejně jako Libye investorem terorismu. Asadův režim je hrozbou pro stabilitu v regionu a tíživou překážkou politického a hospodářského rozvoje země,” napsal The Times.

Ví se dobře, co by měl Asad udělat ze všeho nejdříve, možná je ale na to příliš slabý, soudí vídeňský deník Der Standard: “Provést důkladný úklid ve své rodině, kterou mnozí vnímají jako alávitskou mafii, a zároveň konečně přidat k hospodářskému otevření Sýrie z minulých let i otevření politické. Propustit bezvýznamnou vládu a nahradit ji novou, stejně bezvýznamnou, bude příliš málo.”

Damašek/Londýn/Vídeň/Ženeva 31. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Už i kyslík se začíná pochlapovat

Další článek

Nosočistoplenky? – Třetí jméno – díl IV.