Zdroj: Shekel

Vztahy Československa od jeho vzniku v roce 1918 a sionistického hnutí, z jehož popudu vznikl o 30 let později Stát Izrael, byly více než vstřícné až do začátku 50. let.

Poté se prudce ochladily (přerušeny byly v roce 1967) a opětné sblížení přinesl až pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let. Od znovunavázání diplomatických stykůžidovského státu a Československa v únoru 1990 jsou vzájemné vztahy téměř bezproblémové a ekonomická spolupráce stoupá. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman například loni řekl, že ČR považuje za jednoho z nejlepších a nejspolehlivějších přátel své země. Ve čtvrtek 7. dubna přijde do ČR izraelský premiér Benjamin Netanjahu jako první předseda izraelské vlády od vzniku státu Izrael.

V posledních letech se čelní čeští politici opakovaně vyslovili pro prohlubování vztahů ČR i celé EU s Izraelem. Česko patří v EU k nejsilnějším spojencům v Izraele. Česká diplomacie se staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu a ČR při svém předsednictví v EU v roce 2009 usilovalo o těsnější vztahy unie s Izraelem.

Z izraelských představitelů byl v ČR v posledních letech například v březnu 2009 prezident Šimon Peres, dvakrát ministr zahraničí Avigdor Lieberman a naposledy letos v únoru místopředseda vlády Dan Meridor. Z českých představitelů byl naposledy v Izraeli letos v lednu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, v roce 2009 tam byl dvakrát tehdejší premiér Mirek Topolánek a jednou jeho nástupce Jan Fischer. Český prezident Klaus byl v Izraeli v září 2005.

Vzájemný obchod má rostoucí tendenci. V roce 2000 vzájemný obchod překročil čtyři miliardy korun, v roce 2005 sedm miliard a v roce 2007 11 miliard korun. Loni činil obchod přes 16,3 miliardy korun, přičemž český vývoz (11,6 miliardy korun) překonal dovoz (4,7 miliardy korun). Z jednotlivých investic zaujala zejména největší izraelská investice v ČR, kdy se izraelský výrobce léčiv Teva rozhodl v roce 2008 do svého opavského závodu Ivax Pharmaceuticals investovat 100 milionů dolarů (více než 1,6 miliardy korun). Loni Teva otevřela v Opavě nový závod léků pro USA. A letos získala plzeňská Škoda Power ze skupiny Doosan historicky první kontrakt v Izraeli: do konce roku 2013 tam na stavbu nové paroplynové elektrárny dodá zařízení za stovky milionů korun.

Československo patřilo mezi země, které měly dobré vztahy již se sionistickým hnutím mezi světovými válkami. Československá ústava z února 1920 jako první v evropských zemích uznala židy jako národ. V roce 1926 zřídila ČSR v Jeruzalémě konzulát. Velký význam měla návštěva prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v tehdejší Palestině v dubnu 1927. Během druhé světové války bylo v německých koncentračních táborech vyvražděno nejméně 80.000 z přibližně 118.000 židovskýchobyvatel Čech a Moravy.

Po druhé světové válce ČSR aktivně podporovala vznik izraelského státu. V roce 1947 měla zástupce ve Zvláštním výboru OSN pro Palestinu, jenž doporučil rozdělení britské mandátní Palestiny nažidovský a arabský stát. Od ledna 1948 měla zastoupení i ve Výboru pro Palestinu, který sledoval rozdělení. Stát Izrael byl vyhlášen 14. května 1948, čs. vláda ho uznala o pět dní později. V červenci 1948 byly navázány diplomatické styky.

V prvních dnech existence nového státu poskytovalo Československo Izraeli materiální pomoc, a to i přes embargo OSN na dovoz zbraní na Blízký východ. První dodávka zbraní tam směřovala již v lednu 1948. Do listopadu 1948 do Izraele došlo 80 letadel. Československo na svém území poskytlo výcvik asi 200 izraelským specialistům, pilotům či parašutistům.

S počátkem studené války se vzájemné vztahy začaly ochlazovat. V květnu 1949 ještě do Prahy přijel ministr zahraničí Moše Šaret a v březnu 1950 byla podepsána vzájemná hospodářská dohoda, vůbec první izraelská obchodní smlouva s cizím státem. Již v roce 1951 však byla vypovězena. Po antisemitské vlně v ČSR v letech 1952 až 1953 musel tehdejší izraelský velvyslanec Arje Kubovi po výhrůžce od československé strany koncem roku 1952 Československo opustit. Až do roku 1967 zůstal v ČSR jen pověřený zástupce. Veškeré kontakty mezi Izraelem a Československem byly přerušeny z popudu československé strany v červnu 1967 po šestidenní válce.

Až do roku 1989 nepovolovalo Československo, jako jediná země vedle SSSR, izraelským občanům vstup na své území. Výjimkou byl příjezd izraelského tenisového družstva roku 1987. Hospodářské kontakty se začaly oživovat ve druhé polovině 80. let. Diplomatické styky byly obnoveny v únoru 1990 během návštěvy izraelského ministra zahraničí Mošeho Arense v Československu. Prezident Václav Havel jako první nejvyšší představitel států střední a východní Evropy vykonal oficiální návštěvu Izraele v dubnu 1990. Na reciproční návštěvu přijel izraelský prezident Chaim Herzog v říjnu 1991. Diplomatické styky s ČR byly navázány 1. ledna 1993.

Praha 5. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Návštěva premiéra Izraele si žádá přísná bezpečnostní opatření

Další článek

Co se vlastně ve Fukušimě stalo?