Zdroj: Archiv

Na návštěvu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Česku se pečlivě připravuje policie, podle policejní ochranné služby budou po dobu jeho pobytu v metropoli platit bezpečnostní opatření pro nejrizikovější situace.

Manévry ale nebudou tak velké, jako bývají třeba při návštěvě amerického prezidenta, kdy bývá omezen i provoz v ulicích. Netanjahu přiletí na dvoudenní návštěvu Prahy ve čtvrtek.

Půjde o historicky první návštěvu ministerského předsedy Izraele v ČR. Netanjahu se setká s premiérem Petrem Nečasem a zdrží se do pátku, kdy ho na Hradě přijme prezident Václav Klaus.

“Připravujeme se na to jako na každou větší zahraniční návštěvu chráněné osoby o to víc, že je to citlivější v tom, že je to premiér Izraele. A to opravdu musíme dát úplně ty nejrizikovější bezpečnostní pravidla,” řekl dnes ČTK šéf policejní ochranky František Snopek.

Izrael je z bezpečnostního hlediska rizikový. Izraelské velvyslanectví v Praze patří k nejpřísněji střeženým. Diplomatické mise židovského státu v zahraničí byly totiž v minulosti terčem útoků. Všechna hlášení o možných atentátech na izraelské a židovské objekty se ve světě vždy důkladně prověřují.

V posledních letech se čelní čeští politici opakovaně vyslovili pro prohlubování vztahů ČR i celé EU s Izraelem. Česko je v EU na straně nejbližších spojenců Izraele. Česká diplomacie se staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu. Během českého předsednictví v EU v roce 2009 Praha usilovala o těsnější vztahy unie s Izraelem. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tehdy připustil, že české předsednictví mělo rozdílné názory na vývoj v Izraeli s Evropskou komisí a rozdíly panovaly i v rámci celé EU.

Benjamin “Bibi” Netanjahu je v čele koaliční vlády od března 2009, předtím stál v čele kabinetu v letech 1996-1999.

Letos se v Izraeli setkal Schwarzenbergem. V Česku by měl izraelský politik jednat mimo jiné o situaci v severní Africe a na Blízkém východě a mírovém procesu mezi Izraelem a Palestinou. Řešit by měl rovněž ekonomickou a vědeckou spolupráci.

Praha 5. dubna (ČTK)


1 Komentář

 1. marta
  7.4.2011 – 3 Nisan 5771 v 09:29 — Odpovědět

  dobry den, dostala se ke mne zprava, ze nejaka iniciativa chysta protestni akci na 8. dubna 2011 ve 14 hodin na namesti Jana Palacha.
  a kvuli tomu jina skupina pripravuje manifestaci na stejnem miste na podporu izraele….
  nevite o tom neco?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Není čas říci DOST?

Další článek

Izraelsko-české vztahy: dlouhá tradice, ale i mnohaleté odloučení