Zdroj: domaci.eurozpravy.cz

V Panenských Břežanech u Prahy je dodnes pohřben prvorozený syn nacisty Reinharda Heydricha.

Historici se přitom domnívali, že ostatky desetiletého Klause odvezla jeho matka za války. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes s odvoláním na badatele a publicistu Jaroslava Čvančaru, kterému to řekl při nedávné návštěvě ČR syn bývalého zastupujícího říšského protektora Heider Heydrich.

“Doteď jsme se domnívali, že ostatky Klause s sebou odvezla jeho matka Lina v posledních dnech války. Podle Heidera Heydricha to tak ale nebylo. Po válce byl hrob stále zde,” řekl MfD Čvančara, autor několika knih o heydrichiádě. Klaus, jenž za války tragicky zemřel v deseti letech, je pohřben v zarostlém parku pod borovicí u vysoké zdi.

Klause Heydricha srazilo v říjnu 1943 nákladní auto vezoucí fotbalisty FK Čechie Panenské Břežany z nedohraného zápasu v Úžici. Chlapec boj o život prohrál. Není bez zajímavosti, že první pomoc mu poskytl židovský lékař pracující spolu s dalšími 120 vězni v areálu zámku. Gestapo i protektorátní policie řidiče nákladního auta po několika týdnech vyšetřování pustily s tím, že za tragickou nehodu nemůže.

Šestasedmdesátiletý syn zastupujícího říšského protektora Heider přijel v březnu na soukromou návštěvu. Pozval ho Čvančara, když za ním byl loni v Mnichově. “Znám Heidera Heydricha již delší dobu. Vnímám jej jako slušného, současného člověka. Vím, že se věnuje mimo jiné i charitě, a je mi sympatické, že to nijak nedává na odiv,” uvedl Čvančara.

Do zámku s historikem a Heydrichem šla i Helena Vovsová, bývalá zámecká zahradnice, a starosta Panenských Břežan Libor Holík. Média poté přinesla zprávu, že Heydrich chce sehnat na opravu zchátralé budovy peníze z evropských fondů, což vyvolalo odpor například Svazu bojovníků za svobodu. Heydrich to později popřel. Podle Čvančary se přičiněním starosty zrodila záměrná dezinformace.

Badatel Holíka podezírá, že chtěl sabotovat vznik památníku národního odboje, který Středočeský kraj s Čvančarou plánují vybudovat o pár stovek metrů dál v takzvaném horním zámku, který za války užíval další významný nacistický pohlavár K. H. Frank. “Pan starosta dobře věděl, že oprava dolního zámku je nereálná, protože je v soukromých rukou. I přes výslovný zákaz informovat o Heydrichově návštěvě Panenských Břežan média to udělal a ještě jim dal fotografie,” obvinil Holíka Čvančara.

Starosta nařčení odmítá a tvrdí, že mu jde o zachování místního domova důchodců v horním zámku. Kraj totiž nedávno oznámil, že domov zruší a vybuduje v něm odbojářské muzeum. “Nikomu jsem nic neřekl, ode mě se novináři o Heydrichovi nedozvěděli,” tvrdí Holík. Heydrichovi bezprostředně po medializaci napsal omluvný dopis, chtěl se dokonce za ním vypravit do Bavorska, aby mu vše vysvětlil. Heider Heydrich mu ale slušně odpověděl, že si nic takového nepřeje a že je zklamán. Čvančara ale Holíkovi nevěří. Obává se, že starosta českým historikům bezprecedentně zpřetrhal pracně budovaný historický pramen, píše MfD.

Panenské Břežany (u Prahy) 11. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael náš obchodní partner

Další článek

Nizozemské strkanice ? – (Rituální porážka)