Zdroj Shekel

V souvislosti s návštěvou předsedy vlády Izraele Benjamina Netanjahua je zajímavé se podívat na zahraniční obchod mezi Izraelem a Českou republikou (dále ČR). Zdrojem dat je statistika OECD.

Zdroj: Shekel

V grafu 1 je vývoj vývozu do Izraele, dovozu z Izraele a salda zahraničního obchodu v letech 2000 až 2009 a to v mil. USD. V letech 2000 až 2004 byla dynamika zahraničního obchodu slabá, ale od roku 2005 se dostal vývoz i dovoz do tempa. Také saldo se od roku 2005 výrazně vychýlilo na stranu ČR.

Zdroj: Shekel

Význam Izraele jako obchodního partnera pro ČR si můžeme udělat z vývoje podílu vývozu do Izraele a podílu dovozu z Izraele na celkovém vývozu a celkovém dovozu ČR (viz graf 2). V období 2000 až 2004 podíl Izraele klesal – klesal i význam Izraele jako obchodního partnera ČR. Od roku 2005 oba podíly rostly – význam Izraele rostl.

Podívejme se na strukturu vzájemného obchodu trochu netradičně a to podle vztahu uplatnění vědy a vývoje v obchodovaných výrobcích. Nejlepší skupinou jsou výrobky ze skupiny High Technology Manufactures (dále HT). Jedná se např. o výrobky jako kosmické přístroje, letadla, letecké motory, vyspělou počítačovou, telekomunikační a elektronickou techniku, některá léčiva a zdravotnické přístroje, vědecké přístroje, část chemických výrobků, součásti pro jaderné reaktory, laserovou techniku a vyspělé zbraně.

Zdroj: Shekel

V grafu 3 je podíl skupiny HT ve vývozu ČR do Izraele a v dovozu z Izraele. Oba podíly jsou vyšší než celkový podíl izraele na obchodu s ČR. Izrael je pro ČR významný v obchodu s HT výrobky. To statně odpovídá možnostem spolupráce v HT dané vysokým intelektuálním potencionálem Izraele.

Zdroj: Shekel

Další skupinou vyspělých výrobků je skupina Medium-High Technology Manufactures (dále MHT). Příkladem jsou auta, motory, obráběcí stroje a další. V grafu 4 je struktura vývozu do Izraele a v grafu 5 struktura dovozu z Izraele. Podíly obou skupin, jak ve vývozu, tak v dovozu jsou velmi vysoké.

Zdroj: Shekel

Izrael je co se týče objemu zahraničního obchodu vcelku nevýznamný partner ČR. Ovšem jde High Technology partnera ČR. V tom je význam obchodu mezi Izraelem a ČR.

Autor: Natan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

ČSOB je v něčem pořád molochem

Další článek

MfD: Heydrichův nejstarší syn je pohřben v Panenských Břežanech