Zdroj: Shekel

Dokumentarista Simcha Jacobovici natočil další film vztahující se k Ježíši Kristu.

Jmenuje se Hřebíky z kříže (The Nails of the Cross) a má odpovědět na otázku, zda se mohly dochovat hřeby použité k Ježíšově ukřižování. Jacobovici před čtyřmi lety natočil dokument Ztracený Ježíšův hrob o nálezu kosterních ostatků, které podle nápisů na kosterní schráně patřily Ježíšovi, Máří Magdaléně a jejich synovi Judovi.

Nový Jacoboviciho dokument začíná návštěvou jiného starého hrobu objeveného v Jeruzalémě v roce 1990. V době nálezu se předpokládalo, že v něm byl pohřben židovský velekněz Kaifáš, který podle Nového zákona Ježíše soudil a nechal vydat Římanům. V hrobě, který se nalézá několik kilometrů do jeruzalémského Starého města, bylo několik schránek s lidskými kostmi. Kromě toho se tam našly rovněž dva římské hřeby, jeden ležel na zemi, další byl v kosterní schráně. Podle dokumentu krátce po otevření hrobu zmizely, ale Jacobovicimu se je podařilo znovu nalézt v telavivské laboratoři jednoho antropologa a odborníka na výzkum starých kostí.

Jacobovici se ve snímku snaží zdůvodnit, proč tyto hřeby mohly být použity při křižování a proč právě při tom v dějinách nejslavnějším. Podíváte-li se na ten příběh z historického, textového a archeologického hlediska, pak vás to dovede k tomu, že ty dva hřeby posloužily k ukřižování. A protože Kaifáš je spojován jenom s ukřižováním Kristovým, dáte si dvě a dvě dohromady a pochopíte, že to naznačuje, že jde o ty hřeby (z Kristova kříže), řekl Jacobovici.

Odborníci, kteří kritizovali už jeho předchozí film, mají výhrady i tentokrát. Podle těch, kteří dohlíželi na nález jeruzalémského hrobu, nebylo nikdy prokázáno, že ostatky v něm nalezené patří opravdu Kaifášovi. Navíc se prý v hrobech z té doby nacházely hřeby běžně.

“Není pochyb, že talentovaný režisér Simcha Jacobovici natočil zajímavý film pojednávající o jednom skutečném archeologickém nálezu. Avšak nabízí k tomu interpretaci, pro niž neexistuje archeologický ani vědecký základ,” uvedla správa izraelských archeologických památek.

Jeruzalém 12. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Magdaleny vědí…

Další článek

Zdroje finančních prostředků