Zdroj: Shekel

Dokumentarista Simcha Jacobovici natočil další film vztahující se k Ježíši Kristu.

Jmenuje se Hřebíky z kříže (The Nails of the Cross) a má odpovědět na otázku, zda se mohly dochovat hřeby použité k Ježíšově ukřižování. Jacobovici před čtyřmi lety natočil dokument Ztracený Ježíšův hrob o nálezu kosterních ostatků, které podle nápisů na kosterní schráně patřily Ježíšovi, Máří Magdaléně a jejich synovi Judovi.

Nový Jacoboviciho dokument začíná návštěvou jiného starého hrobu objeveného v Jeruzalémě v roce 1990. V době nálezu se předpokládalo, že v něm byl pohřben židovský velekněz Kaifáš, který podle Nového zákona Ježíše soudil a nechal vydat Římanům. V hrobě, který se nalézá několik kilometrů do jeruzalémského Starého města, bylo několik schránek s lidskými kostmi. Kromě toho se tam našly rovněž dva římské hřeby, jeden ležel na zemi, další byl v kosterní schráně. Podle dokumentu krátce po otevření hrobu zmizely, ale Jacobovicimu se je podařilo znovu nalézt v telavivské laboratoři jednoho antropologa a odborníka na výzkum starých kostí.

Jacobovici se ve snímku snaží zdůvodnit, proč tyto hřeby mohly být použity při křižování a proč právě při tom v dějinách nejslavnějším. Podíváte-li se na ten příběh z historického, textového a archeologického hlediska, pak vás to dovede k tomu, že ty dva hřeby posloužily k ukřižování. A protože Kaifáš je spojován jenom s ukřižováním Kristovým, dáte si dvě a dvě dohromady a pochopíte, že to naznačuje, že jde o ty hřeby (z Kristova kříže), řekl Jacobovici.

Odborníci, kteří kritizovali už jeho předchozí film, mají výhrady i tentokrát. Podle těch, kteří dohlíželi na nález jeruzalémského hrobu, nebylo nikdy prokázáno, že ostatky v něm nalezené patří opravdu Kaifášovi. Navíc se prý v hrobech z té doby nacházely hřeby běžně.

“Není pochyb, že talentovaný režisér Simcha Jacobovici natočil zajímavý film pojednávající o jednom skutečném archeologickém nálezu. Avšak nabízí k tomu interpretaci, pro niž neexistuje archeologický ani vědecký základ,” uvedla správa izraelských archeologických památek.

Jeruzalém 12. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Magdaleny vědí…

Další článek

Zdroje finančních prostředků