Zdroj: Archiv

Pražský arcibiskup Dominik Duka nechal sestavit odborný tým, který bude posuzovat vládní návrhy variant majetkového vyrovnání církví.

Skupina, kterou vytvořil hlavní ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha, bude prověřovat vládní varianty a připravovat podklady pro rozhodování církevní komise. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Nový odborný tým byl sestaven ve spolupráci s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí. Vedle toho již existuje církevní vyjednávací skupina, která bude s vládní komisí hledat shodu v otázce vyrovnání.

Stát by měl církvím vrátit hlavně nemovitý majetek zabavený za komunismu. Bez finančních kompenzací se však restituce patrně neobejdou. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) to řekl po čtvrtečním zasedání vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi. Besser a ministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09) mají teď připravit ocenění tohoto maximálního naturálního plnění.

Pak se bude rozhodovat o poměru mezi vydaným majetkem a penězi. Besser řekl, že variant je nyní několik. Naznačil, že v úvahu přichází i to, že polí, lesů a nemovitostí se vrátí naprosté maximum. Peníze pak budou vypláceny v případě, že navrácení nebude z nějakého důvodu možné. Konečný záměr má být hotov do poloviny června.

Majetkové vyrovnání by se každopádně mělo co nejméně dotknout státního rozpočtu a restituce by měly být připraveny do roku 2012. Pražský arcibiskup Dominik Duka tento týden uvedl, že majetkové vyrovnání církví musí být prospěšné pro celou společnost.

Podle předchozího návrhu vlády Mirka Topolánka (ODS) z roku 2008 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty. Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Tento návrh ale spadl pod stůl.

Složení expertní komise církví:

Římskokatolická církev

Česká biskupská konference (ČBK)

Karel Štícha – Pražské arcibiskupství

Petr Zelenka – Biskupství brněnské

Marta Hrušková – Biskupství ostravsko-opavské

Stanislav Hykyš – právní sekce ČBK

Jakub Kříž – právní poradce

Konference vyšších představených mužských řeholí v ČR

Petros Alexandridis

Královská kanonie premonstrátů na Strahově

Konference vyšších představených ženských řeholí v ČR

Stanislav Vydlák

Ekumenická rada církví

Pavel Stolař – Českobratrská církev evangelická

Petr Grulich – Církev bratrská

Karel Potoček – Církev československá husitská

Petr Krásný – Jednota bratrská

Federace židovských obcí:

Tomáš Kraus

Praha 6. května (ČTK)

1 Komentář

  1. Karel79
    20.5.2011 – 16 Iyyar 5771 v 10:19 — Odpovědět

    Pan arcibiskup hostil muslimské potentáty. Dhimmi arcibiskup by měl zalézt pod uhlí ve sklepě a nějakou dobu se stydět.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Fialová

Další článek

Bible v synagóze