Zdroj: Michal Foršt

Až do 20. června letošního roku hostí děčínská synagoga (jako jedna z celé řady zastávek tohoto mezinárodního projektu) další pozoruhodnou výstavu zařazenou do dramaturgie koncertů a výstav děčínské židovské obce.

A výstavě „Česká bible v průběhu staletí“ to zde mimořádně sluší. Synagogální prostor moderně koncipovaný na počátku 20. století takovým způsobem, že se jakoby vznáší ve světle, hostí totiž od  pátého  května příběh „skrytého světla“.  Toho světla, které jako ono  „or zarua – zaseté světlo“ (jak o něm referuje tradice nejen židovská) čteme nejen v Čechách už několik tisíc let na stránkách tanachu a biblí. Ať už těch se zlatou ořízkou, anebo jen pilně „olistovaných“ a ohmataných…

Žádné dlouhé řeči, jen laskavě zpracované tisky, ilustrace i  vzácné lokální manuskripty. Cosi, co samo nicméně neuvěřitelně přesvědčivě vypovídá o vztahu. V  Děčíně je projekt navíc doplněn uměleckými díly Olbrama Zoubka, Jaroslava Šerého a dalších.

A ještě něco – prostor spolu s artefakty  vytvářejí svůj vlastní komorní příběh. Jakoby by se tu  od“aron hakodeš“  (prostoru pro svitky tóry) odvíjela směrem k vstupujícímu červená nit  té lepší stránky lidské historie. V každé generaci, navzdory problémům a starostem o tzv. „parnasa“ (živobytí, politiku a nemoci), je vlastně vždycky dost času i prostoru, jak ve skromné aristokracii ducha zapsat „do  láhve“ potomkům ten nejdůležitější vzkaz:  Život je životem tehdy, zachováme-li si člověčinu.  Tvořenou dvěma sloupy. Kreativitou a morálkou…

Součástí projektu „Česká bible“ je také možnost podílet se osobně (jako jedno kolečko lidského soukolí)  na ručním přepsání celé helénisticko-křesťanskému světu dochované a tradované bible. Další krásný oblouk! V synagoze, kterou si v českých  Sudetech postavili německy mluvící židé, lze až do konce června bez ohledu na konfesi, mateřský jazyk  a rozpaky při hledání cesty dojít až do samého nitra judaismu – k tóře, která „je stromem života pro všechny, kdo se jí chtějí přidržet“. A zároveň si tak také v praxi osahat, co to vlastně jsou ty židovské micvot. Co?  Jen brány Pokynů, příležitosti být o něco víc člověkem.

Návštěvou této pozoruhodné výstavy a  vlastnoručním zapsáním několika veršů anebo odstavců bible k textu těch, kdo psali před vámi, si tak můžete projít  jednou ze 613 bran, pokynem určeným jako jedna z povinností pro izraelské krále: Jakmile dosedne na trůn, sepíše připomínaný  Zákon do knihy, a tak pak… /dt 17:8/;

A ta pak… Pravda, nechť nic neplyne násilím, ale příležitosti jsou od toho, abychom jimi nezhrdali. Přijďte.  Podrobnosti o hodinách pro veřejnost vám rádi sdělí na adrese: www.zidovskaobecdecin.wz.cz

Součástí výstavy je mezinárodní projekt – ručně psaná Bible podle posledního vydání a umělecká díla současných umělců – Olbram Zoubek, Jaroslav Šerý a další. Slavnostní vernisáž se uskuteční 5. května 2011 od 17.00 hod.

Autor: Jaroslav Achab Haidler

5 Komentářů

  1. 8.5.2011 – 4 Iyyar 5771 v 14:40 — Odpovědět

    Prý bude též v Dečíně putovní výstava Židé na Žatecku, víte kdy. www.zatec-zide.eu

    OL

    0
    0
  2. 8.5.2011 – 4 Iyyar 5771 v 16:31 — Odpovědět

    Pane Otakare, zkute se poptat mailem přímo na Obci. Tu výstavu znám z webu, je suprová, (pokud je to ona)a bylo by prima, kdyby se v Děčíně objevila. Držím palce – výstavě i nám :o)) Pozdravení, hezký týden

    0
    0
  3. 8.5.2011 – 4 Iyyar 5771 v 19:31 — Odpovědět

    Já jen ze optal, že když píšete o Dečínu, že jste nějak evolvovaný v té obci. Jinak je to ta výstava, byla nyní v židovské obci Teplice. Děkuji za pochvalu.
    OL

    0
    0
  4. ELF
    9.5.2011 – 5 Iyyar 5771 v 20:56 — Odpovědět

    A nebude někdy výstava Bible v synagoze převezena do plzeňské Velké synagogy?

    0
    0
  5. achabisko
    10.5.2011 – 6 Iyyar 5771 v 13:41 — Odpovědět

    ELfíku, a to se nyní ptáte na Žateckou nebo biblickou výstavu ? Obojí, myslím, lze zprodukovat. Rád u toho vypomohu – ale v synergii s Vámi :O))

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Duka nechal sestavit tým, který posoudí vládní návrhy kompenzací

Další článek

Mělo se na Ládina střílet?