Zdroj: Wikipedie

Izraelci si dnes připomínají své padlé vojáky a oběti útoků.

Každoroční vzpomínkový den zahájil v neděli po setmění zvuk sirén, po němž se život v zemi na minutu zastavil. Sirény se znovu rozezvučí dnes ráno, ohlásí dvě minuty ticha a zahájení státních vzpomínkových aktů na vojenských hřbitovech. Smuteční vzpomínkový den přejde dnes po setmění náhle do oslav Dne nezávislosti s barvitou slavností zakončenou ohňostrojem v Jeruzalémě.

Dnešek je jedním z nejtruchlivějších a emocionálně nejvypjatějších dnů v izraelském kalendáři, protože téměř každá izraelská rodina byla zasažena během desetiletí konfliktů ztrátou některého ze svých členů nebo známé a milované osoby.

V neděli večer se v Izraeli zavřely veškeré zábavní podniky. Vlajky byly staženy na půl žerdi a televize a rozhlas vysílaly dokumenty o izraelských válkách a příběhy padlých vojáků.

Izraelský prezident Šimon Peres promluvil u Zdi nářků v jeruzalémském Starém městě k příbuzným padlých vojáků. Nedávná vlna prodemokratického vzepětí v arabském světě podle něj zažehla naději do budoucna, Izrael však nadále bude zachovávat obezřetnost.

“Nevyhledávali jsme války. Byly nám vnuceny. Když jsme ale byli napadeni, neměli jsme právo ani jedinkrát prohrát. A po vítězství jsme se vrátili k usilování o mír,” citovala Perese agentura AP. “Nabádám dnes ty, kdo touží po válce, aby neudělali znovu stejnou chybu. Nepodceňujte naše schopnosti, jsme připraveni fyzicky bránit svou vlast a morálně své dědictví.”

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil v předvečer Vzpomínkového dne hrob svého staršího bratra plukovníka Joniho, který padl jako velitel speciální jednotky, která v roce 1976 v ugandském Entebbe zachraňovala izraelské rukojmí z letadla Air France, uneseného palestinskými teroristy.

“V dnešní den se celý národ spojuje v okamžiku zármutku a vděčnosti těm, kdo položili své životy za stát Izrael,” řekl Netanjahu.

Za šest desetiletí své existence Izrael bojoval v půl tuctu válkách proti sousedním národům a potlačoval dvě palestinská povstání. Podle vládních statistik bylo od roku 1860 označovaného za počátek moderní židovské imigrace zabito 22.867 vojáků a civilistů. Za loňský rok přibylo na tento seznam podle ministerstva obrany 183 Izraelců. Toto číslo zahrnuje i vojáky, kteří přišli o život při výcviku nebo dopravních nehodách.

Jeruzalém 9. května (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Přibližuje se

Další článek

Díky českým bankám za šaška