Zdroj: Archiv

U Gymnázia bratří Čapků v pražské Hostivaři byla dnes odhalena busta nedávno zemřelého spisovatele Arnošta Lustiga.

Vytvořil ji sochař a pedagog školy Jiří Fürst na výstavu s židovskou tematikou. Slavnostního odhalení se dnes zúčastnila i spisovatelova sestra Hana, autor nabídl bustu Lustigově rodině.

“Busta Arnošta Lustiga byla odlita v umělecké dílně HVH v Horní kalné do bronzu a stane se trvalou připomínkou významné osobnosti české literatury a žurnalistiky,” uvedli zástupci školy. Fürst ČTK řekl, že na díle pracoval více než pět měsíců. Protože však byl Lustig na sklonku svého života nemocný, bustu sochař vytvořil jen podle fotografií.

Busta na více než metr vysokém podstavci nyní stojí u vchodu do školy, v září poputuje do výstavní síně PRE v pražských Vršovicích. Fürst by si však přál, aby zdobila místo, které je nějak spojené s životem a dílem spisovatele. Přednostně ji proto nabídl spisovatelově rodině. “Musím se ještě domluvit s neteří a se synovcem,” odpověděla spisovatelova sestra Hana na otázku, jestli nakonec dílo skončí u nich doma.

Spisovatel a novinář Lustig zemřel na konci února ve věku 84 let. V mládí prošel ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Zážitky z té doby se staly těžištěm jeho literární tvorby. Hrůzy holokaustu ztvárnil v povídkových souborech a novelách, z nichž nejznámější jsou Démanty noci, Dita Saxová a Kateřina Horowitzová. Po válce pracoval jako novinář a scénárista. V roce 1968 emigroval a poté žil v Izraeli, Jugoslávii a USA.

Praha 11. května (ČTK)

Přečtěte si od Jaroslava Achaba Haidlera rozloučení s Arnoštem Lustigem: Jenom žít

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Obamův židovský nevlastní bratr navštívil Izrael

Další článek

Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřína