Zdroj: Shekel

Syrské bezpečnostní síly dnes údajně zabily při protirežimních demonstracích nejméně čtyři lidi a dalších pět zranily.

Protivládní protesty podle agentury AFP pokračovaly i v Maroku, odkud je hlášena desítka zraněných demonstrantů. Velitel britské armády vyzval NATO, aby zesílilo bombardování Libye s cílem zvýšit tlak na režim Muammara Kaddáfího, který dále útočí na příslušníky opozice.

V syrském městě Tall u hranice s Libanonem zabili střelci ze zálohy tři muže, kteří vyšli z mešity, u níž obyvatelé poklidně demonstrovali. “Střelci, kteří je zabili, byli členy tajných služeb,” citovala AFP očitého svědka. V ulicích jsou podle něj další zranění, které ale nelze jít hledat kvůli střelbě a silné přítomnosti armády, která ve městě rozmístila i tanky.

Palba syrské armády také podle libanonské bezpečnosti zabila jednu Syřanku a zranila několik dalších lidí, kteří překročili hranici do Libanonu. Mnoho obyvatel utíká podle AFP pěšky z obklíčeného města Tall do severního Libanonu.

Desítka lidí utrpěla podle AFP zranění a musela být hospitalizována, když marocká policie rozehnala silou stovku demonstrantů, kteří se chtěli přiblížit k věznici Tamara, kterou u Rabatu spravují tajné služby. Zde jsou podle místní opozice i mezinárodních organizací na ochranu lidských práv lidé drženi protiprávně a mučeni.

NATO pokračovalo v leteckých útocích na cíle libyjského autoritativního režimu, ale náčelník generálního štábu britských ozbrojených sil David Richards dnes podle agentury Reuters vyzval alianci, aby toto bombardování zesílila. “Dosavadní vojenská kampaň v Libyi je významným úspěchem pro NATO a naše arabské spojence. Ale musíme dělat více. Pokud se tak nyní nestane, tak hrozí, že konflikt skončí tím, že se Kaddáfí udrží u moci,” upozornil generál v rozhovoru pro britský tisk.

Richards zdůraznil, že útoky NATO se zvlášť nezaměřují na osobu libyjského diktátora, ale usoudil, že případné zabití Kaddáfího by bylo v souladu s mandátem aliance od OSN, pokud by se v tu chvíli nacházel v nějakém vojenském vládním objektu.

Tuniská armáda podle místní agentury TAP v sobotu zmařila snahu jednotky libyjské armády dostat se na tuniské území. Kaddáfího vojáci se prý snažili překvapit z tuniského území libyjské vzbouřence, kteří ovládli zdejší hraniční přechod. Tuniské námořní síly také v sobotu zachránily 222 libyjských uprchlíků, jejichž loď se při plavbě do Tuniska začala potápět.

K návratu k dialogu a míru v Sýrii a Libyi dnes opět vyzval všechny znepřátelené tamní strany papež Benedikt XVI.

Damašek/Tripolis/Tunis 15. května (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tryzna v Terezíně připomene památku obětí nacismu

Další článek

Kapři si rybník nevypustí, ale ten rybník může shnít