Zdroj: Shekel

Před dvěma lety, 4. června 2009, vystoupil americký prezident Barack Obama se zásadním projevem k muslimskému světu.

Stalo se tak na Káhirské univerzitě při Obamově návštěvě Egypta. Prezident v projevu vybídl vyznavače islámu ke změně vztahů s USA a snažil se je získat ke spolupráci při řešení blízkovýchodních problémů.

“Islám a USA mezi sebou nemusejí soupeřit,” řekl tehdy Obama. Podle něj nesou odpovědnost za napětí mezi Západem a muslimským světem extremisté nikoliv islám a ujistil, že bude proti extremistům bojovat všemi prostředky.

K izraelsko-palestinskému konfliktu šéf Bílého domu řekl, že jediným řešením aspirací obou stran jsou dva státy, v nichž budou jak Izraelci, tak Palestinci žít v míru a bezpečí. Vyzdvihl také svobodu náboženství jako základ soužití mezi národy.

Letos v květnu vystoupil Obama s druhým zásadním projevem k muslimům. Konkrétně se týkal nepokojné situace na Blízkém východu a v severní Africe. Obama v něm přirovnal revoluce v arabském světě k někdejšímu americkému boji za nezávislost a vyjádřil podporu demokratickým změnám v arabském světě. Nečekaně také podpořil vznik budoucího státu Palestina v hranicích z roku 1967, tedy včetně území anektovaných Izraelem.

Káhira/Praha 3. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Reuters: Egyptská revoluce zachránila cenné archeologické nálezy

Další článek

Na špek ti neskočím – (Náhrdelník 23)