Zdroj: Shekel

Dopraváci v Ostravě stávkují za vyšší mzdy. Chtějí zvýšení o 5 %, zatímco zaměstnavatel nabízí procento jedno a půl.

Abych rovnou vysvětlil nadpis příspěvku. Nechci aby to vyznělo, že je tu konečně stávka. Stávek jsme tu už měli hodně. Ale stávkou se to většinou nazývalo a principielně šlo o politický boj prodloužené ruky ČSSD. Jinak naše centrální odborové organizace nelze nazvat. I požadavky jsou vždy o něčem jiném – zrušení reforem, zachování stravenek, pád ministra. A nejčastěji a nejvíce řvou vždy státní zaměstnanci. Tedy ti, které živí soukromý sektor, jenž určitě stávkovat nemůže. Už vidíte majitele a dělníka pneuservisu v jedné osobě, jak posílá zákazníka, který chce přezout auto, pryč, že momentálně stávkuje?

Stávka v Dopravním podniku v Ostravě je tedy konečně stávkou ve smyslu původního určení stávky. Jde nám o peníze a zaměstnavateli vlastně taky. A teď to bude kdo z koho. Představme si takovou stávku ve firmě, která má na trhu konkurenci. Tou je třeba výrobce papírových pytlíků. Zaměstnanci budou nespokojeni a zastávkují. A majitel se musí rozhodnout, jestli jim přidá, nebo ne. Taková stávka může mít mnoho řešení. Od vyvzdorování si vyšších mezd zaměstnanců, po neúspěch stávky a návrat k původním podmínkám, ale až po krach firmy, kdy v době stávky na trh nastoupí konkurence. Je na zvážení majitele, co vše si může dovolit finančně a jak dlouho si firma může dovolit trh nezásobit. A samozřejmě i stávkující by si měli uvědomit, jestli jim riziko krachu firmy a ztráty zaměstnání za to stojí.

Jinak je tomu v odvětví, které má zajištěný monopol. Neuznávám proto jakoukoliv stávku na železnici, policie nebo hasičů. Je-li zde někdo nespokojený, tak stávkou neničí svého zaměstnavatele, ale veškeré obyvatelstvo, které se tím stává rukojmím. Pokud má někdo v tomto oboru dojem, že není dostatečně ohodnocen, měl by sbalit kufry a odejít jinam. Pokud se domnívá, že je tak dobrý, nemůže to přeci být problém. Pravdou ale je, že tito lidé většinou v soukromém sektoru nemají šanci. V tom sektoru, který celý ten státní aparát živí. A tak umí jen vydírat.

Stávka v Ostravě je tak něco napůl. Město by se dalo považovat za státního zaměstnavatele, stávka postihuje skoro všechny obyvatele Ostravy, stávají se tak rukojmími. Na druhé straně lze povolat řidiče i autobusy odjinud a jsme v oblasti soukromého sektoru, kde může zaskočit konkurence. V tomto případě je to ale o tom, že ta konkurence může být pekelně drahá a jestli by pak nebylo levnější stávkujícím těch 5 % přidat.

Nestavím se ani na tu ani na onu stranu. Jenom sleduji, jak ta stávka bude trvat dlouho a jak dopadne. Jsem jen nestranným pozorovatelem.

Autor: Tomáš Flaška

4 Komentářů

 1. jojo
  7.6.2011 – 5 Sivan 5771 v 06:39 — Odpovědět

  to, ze se nastvany clovek nastve a odejde z firmy jaksi resi jen jeho
  vlastni situaci, ale neuci to lidi solidarite, spolupraci.
  ja jsem v soukrome firme a taky bych spis odesel, nez abych organizoval stavku.
  nicmene to povede k tomu, ze firmy budou pevnejsi a pevnejsi v kramflecich
  a zamestnanci protoze nebudou umet drzet pospolu tak budou slabsi a slabsi.
  takze ja tu stavku jako ostravak vitam, protoze uci lidi postavit se za svoje.

  0
  0
 2. 7.6.2011 – 5 Sivan 5771 v 18:36 — Odpovědět

  No ještě bych, Tomáši, nepodceňoval ta rukojmí… Jejich “rukojemství” z nich činí konečně taky nedobrovolné stávkující, už jenom proto, že nemohou tak rychle dojet za svou pivní demokracií.
  A za druhé – jestliže systém stojí na prachách a nikoli na morálce, činí rukojmí z rukojmích systém, nikoli stávkující, kteří připravují systém o prachy a taky o jeho nabubřelé kecy, že ulice nikomu nic (s výjimkou volebních námluv) diktovat nebude. I já se snažím být nestranným pozorovatelem, nestoje ani na jedné ani na druhé straně, nicméně tvrdě proti nemorálnímu systému :o))

  0
  0
 3. jojo
  7.6.2011 – 5 Sivan 5771 v 21:11 — Odpovědět

  kdyby mel kapitalista kousek rozumu (a doposud ho asi trochu mel) tak by neutahoval srouby chudakum az tolik. protoze kdyz utahne srouby az moc, tak muze nahnat do naruce chudoby i dosavadni poklidne obcany a pruser/revoluce/nasili je na svete.

  0
  0
 4. jaga
  11.6.2011 – 9 Sivan 5771 v 21:10 — Odpovědět

  Stále se hovoří jen o penězích. Ve statistice jsem četl, že pracující v Česku, mají poloviční pracovní výkon, proti pracujícím v Německu. Stále to nedovedu pochopit.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Na špek ti neskočím – (Náhrdelník 23)

Další článek

Židovští osadníci poškodili mešitu na západním břehu Jordánu