Zdroj: Archiv

Památku obětí holokaustu již brzy připomenou pamětní kameny v brněnské dlažbě.

Německý výtvarník Gunter Demnig je zabuduje do chodníků před domy, kde Židé bydleli, než je nacisté odvlekli do koncentračních táborů. Na každém kameni najde pozorný chodec destičku se jménem konkrétní oběti. Demnig 16. června uloží do brněnské dlažby na sedmi místech celkem 26 kamenů, oznámil ČTK garant projektu Boris Barak Selinger.

Podobných kamenů je už v Evropě asi 30.000. Nazývají se stolpersteine, což je složenina německých slov stolpern (klopýtnout) a stein (kámen). “Název vyjadřuje sílu příběhu, která se za každým z kamenů skrývá a nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak přinutí chodce, aby se zastavil, zamyslel a neformálně, ryze osobně vzdal poctu oběti nacistické zvůle, jejíž jméno je na kostce vyraženo,” uvedl Selinger.

Každá kostka je široká asi deset centimetrů. Je vyrobená z betonu a na jedné straně je opatřena mosaznou tabulkou. Cílem je uložit každou kostku před dům, kde člověk určený k likvidaci bydlel, tedy na místa, kudy denně procházel a kudy šel i tehdy, když naposledy opouštěl domov. Organizátoři projektu tak chtějí jednak uctít památku obětí, a jednak varovat před nebezpečím xenofobie a netolerance.

Výtvarník Demnig začal kameny rozmisťovat v roce 1995. První byly v Kolíně nad Rýnem, poté následoval Berlín a další německá města. Dnes se pamětní kameny nacházejí také v Rakousku, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Francii, Polsku, Maďarsku a dalších zemích.

Příští týden k nim přibudou kameny v Bratislavské, Štěpánské nebo Táborské ulici v Brně. Před některými domy, kde žily celé vyvražděné rodiny, najdou lidé hned několik pamětních kamenů s tabulkami. Ceremoniálu se zúčastní i pozůstalí obětí ze Spojených států, Kanady a Nizozemska.

“Pamětní kameny se budou v Brně ukládat každoročně i v příštích letech. Zájemci o položení kamenů se jmény svých umučených příbuzných se mohou obrátit na Židovskou obec v Brně,” uvedl Selinger.

Brno 10. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Obraz

Další článek

U ČSOB se začínají lepšit?