Zdroj: Archiv

Vyjednávači nedávno smířených palestinských hnutí Hamas a Fatah se dnes v Káhiře nedohodli na osobě budoucího premiéra, jeho jméno ale hodlají oznámit příští úterý.

Po tříhodinové schůzce to oznámil agentuře Reuters šéf delegace Hamasu. Složení nové dočasnépalestinské vlády má být oznámeno za přítomnosti šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a exilového vůdce Hamasu Chálida Mišala.

Dnešní rozhovory se konaly v káhirském sídle egyptské tajné služby za přítomnosti zástupců Egypta. Delegace Hamasu, kterou vedl Músá abú Marzúk, a delegace Fatahu vedená Azamem Ahmadem jednaly o budoucí vládě, která má být složena z nezávislých osobností. Kamenem úrazu je ale funkce jejího předsedy, na jehož osobě se ani dnes vyjednávači neshodli.

“Jméno předsedy vlády a ministrů bude oznámeno lidu příští týden v úterý,” řekl novinářům abú Marzúk. Dodal, že příštího kola se mají zúčastnit šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás a exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal.

Fatah prosazuje jako předsedu přechodné vlády, která má Palestince dovést do voleb, Saláma Fajada. Tento ekonom vede nynější kabinet vládnoucí západnímu břehu Jordánu a je uznáván také v zahraničí. Hamas si ho ale v čele vlády nepřeje a prosazuje svého kandidáta z pásma Gazy, jež toto radikální hnutí čtyři roky ovládá.

Spory mezi Hamasem a Fatahem vyvrcholily v roce 2007 bojem o pásmo Gazy. Hamas, který vyhrál parlamentní volby v předchozím roce, v něm zvítězil. Fatah, který na rozdíl od Hamasu uznává Izraela jedná s ním, pak vládl jenom na západním břehu Jordánu. Letos v dubnu se obě strany díky egyptskému zprostředkování smířily a dohodly na sestavení přechodné vlády.

Jejich smíření ale kritizovaly USA a také Izrael. Byl to pro ně důkaz toho, že palestinské vedení, které dosud bylo ochotno s Izraelem vést mírové rozhovory, dalo přednost teroristům z Hamasu. OSN, Evropská unie a Rusko smíření naopak vítají jako další krok k mírovému řešení izraelsko-palestinského sporu.

Evropská unie navrhuje obnovit mírové rozhovory na konferenci, která by mohla být uspořádána v Paříži. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman to dnes kritizoval jako naivní. Je to podle něj důkaz špatně pochopených priorit na Blízkém východě. Daleko naléhavěji než záležitostiPalestinců se prý musí řešit situace v revoltující Sýrii nebo Jemenu a také v Íránu.

Káhira 14. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nezaměstnanost v Gaze přesahuje 45 procent

Další článek

Vsetín udělí čestné občanství spisovatelce, jež popsala holokaust