Zdroj: kerky.cz

Ilse Reinerová, která pobývala za druhé světové války v židovskémsirotčinci a své zážitky popsala v knize Očima dítěte, se stane čestnou občankou Vsetína.

Na základě doporučení kulturní komise o tom rozhodli zastupitelé, sdělila dnes ČTK mluvčí vsetínské radnice Marie Šidlová. Vsetínská rodačka, která nyní žije v USA, se tak stane desátou novodobou nositelkou čestného občanství města Vsetína.

Reinerová v knize popisuje své prožitky coby jedenáctiletá dívka. Významně se tak zasloužila o dokumentování činů v období holokaustu. “Své zápisky věnovala Židovskému muzeu v Praze. Osobním svědectvím připomínala ve školách, muzeích i při různých společenských událostech vyhlazování Židů, a napomáhala tím uchování paměti těchto událostí,” připomněla starostka Vsetína Iveta Táborská.

Knihu s anglickým názvem Through the Eyes of a Child vydala autorka v roce 2006 v USA. V českém jazyce vyšla o dva roky později. Reinerová si v minulosti psala deník, který se později stal základem publikace. Návrh na udělení čestného občanství Vsetína podal ředitel tamní diakonie Dan Žárský a zaměstnanci, žáci a rodiče dětí ZŠ Sychrov. Podpořila jej kulturní komise, rada i zastupitelstvo.

Autorka se narodila jako Ilse Eichnerová v roce 1929. Deset let žila s rodiči ve Vsetíně ve vile zvané Hubertus. Ta stávala na místě, kde je dnes hotel Vsacan. Od roku 1940 žila se svou matkou v pronajaté světničce u nádraží na Bystřičce. Po zatčení obou rodičů žila s pečovatelkou a po jejich smrti byla umístěna do dětského židovského sirotčince v Praze. Právě tam si psala zmíněný deník.

Následně byla transportována do Terezína, Osvětimi, Kurzbachu a Trachtenbergu. Po válce žila nějakou dobu znovu ve Vsetíně v rodině Lukášů. Na podzim roku 1946 odjela ke svému strýci do New Yorku, kde se později vdala za Charlieho Reinera. Ten se podílel na osvobození koncentračního tábora v Dachau. Ilse Reinerová je dnes matkou dvou dětí a babičkou dvou vnoučat.

Podle Šidlové jí město Vsetín udělí čestné občanství letos při některé z významnějších akcí či slavnostních příležitostí. Předchozími držiteli tohoto titulu jsou hokejista Jiří Dopita, folkloristé Zdeněk Kašpar, Jarmila Šuláková, Zdeňka Straškrabová, Josef Laža a Stanislav Tomanec, výtvarnice Kornelie Němečková či interpret klasické hudby Břetislav Novotný. Loni jej město udělilo také uměleckému skláři Václavu Ciglerovi.

Vsetín 15. června (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Fatah a Hamas prý oznámí palestinského premiéra v úterý

Další článek

„Nový“ antisemitismus a (ne)vinné mírové poblouznění Rogera Waterse