Zdroj: zpravy.idnes.cz

Pestrý program slibuje letošní 11. ročník festivalu Týden židovské kultury, který se uskuteční v Holešově na Kroměřížsku od 14. do 20. srpna.

Nebude chybět ukázka židovské svatby, přednášky ani koncerty oblíbených klezmerových kapel, řekl dnes ČTK jeden z organizátorů akce Jiří Richter. Letošního ročníku se už však nemůže zúčastnit tradiční host Arnošt Lustig, který v únoru ve věku 84 let zemřel.

Novinář a autor knih o holokaustu Lustig byl přes svůj boj s vážnou nemocí léta váženým hostem akce. Účastnil se projekcí filmů natočených na motivy jeho knih, absolvoval besedy se svými příznivci či ochotně rozdával autogramy. “Byl ikonou festivalu, je pro nás zkrátka nenahraditelný,” povzdechl si Richter.

Festival pořádá holešovské kulturní středisko a občanské sdružení Olam. První ročník se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci z 11. na 12. srpna 1941. Během let se z jednodenní akce stal celotýdenní festival s řadou přednášek, koncertů a výstav.

Podle Richtera je letošní ročník festivalu věnován cyklu popisujícímu život Žida od narození až po smrt. Od pondělka 15. srpna do čtvrtka bude každý den od 18:00 tuto tematiku přednášet Chaim Kočí z Prahy. Návštěvníci se mohou těšit i na Richterovu přednášku o osobnostech židovského ghetta či na vystoupení Petra Dujky o zániku židovské komunity v Holešově.

“Novinkou bude jízda historického vlaku. Je to určitý paradox, neboť právě vlakem byli Židéodváženi do koncentračních táborů. Na druhou stranu vlak také spoustu životů zachránil, vzpomeňme na stovky dětí, které zachránil před nacismem Nicholas Winton,” dodal Richter. Historický vlak přijede na holešovské nádraží v neděli v 09:50. Až do 22:00 tam poté bude fungovat kinematovlak, kde budou promítány filmy pro děti i dospělé zdarma.

Program festivalu nabízí i pro další dny v Šachově synagoze několik filmů včetně snímku Všichni moji blízcí. Na náměstí se v pátek 19. srpna uskuteční výuka izraelských tanců, v sobotu se pak v kině Svět představí ochotníci z Kroměříže s inscenací Mikve. “V neděli v 18:00 v Holešově poprvé vystoupí Symfonetický orchestr Jaromíra Vogela Šarbilach z Prahy,” dodala Jana Slovenčíková z Městského kulturního střediska. Kompletní program festivalu lze nalézt na webu www.holesov.cz awww.olam.cz.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovskýhřbitov s 1500 náhrobky.

Holešov (Kroměřížsko) 12. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Jak ven z kruhu?

Další článek

Asistované sebevraždy