Zdroj: flickr.com

Agentura Moody’s snížila úvěrový rating Portugalska na známku Ba2, tedy do spekulativního pásma.

Rozhodnutí ovlivnily hlavně obavy, že Portugalsko nebude schopné splnit cíl snížení dluhu stanovený při dohodě o záchranném úvěru s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Tolik v kostce „zprávy z trhů“. Co je hlavní příčinou neutěšeného stavu mnoha zemí eurozóny, (ale i dalších států světa)? Hlavní příčinou současného selhání je zatemnění mysli, jehož obětí se staly široké vrstvy všech společností. Svět ztratil schopnost vidět nezkresleně sama sebe a situaci, v nichž se nachází. Dnešním opiem lidí jsou miliardové půjčky státu. Celý svět propadl novému opojení a bezuzdně se mu oddává. Jsme na tomto systému příliš závislí a celý hospodářský koloběh by se během krátké doby zhroutil. Vznikla paradoxní situace, z níž neexistuje bezbolestný únik.

Za procentními body ekonomického růstu, o nichž pravidelně informují média, se v téměř všech zemích skrývá stoupající zadluženost. V politice jsou často obhajovány schodky veřejných rozpočtů „srozumitelnými argumenty“ tak, aby je volič snadno přijal a především jim naprosto uvěřil. Podle původních představ anglického ekonoma Johna Maynarda Keynese a jeho školy mělo být použití schodkového hospodaření motivováno především potřebou podpořit ekonomiku a pomoci ji. Praxe prováděná politiky mnohdy vede k tomu, že je takto systematicky financována dlouhodobá neschopnost snížit výdaje nebo najít nové příjmy. A tak je schodkové financování i v době, kdy ekonomika roste. To přináší pak o to větší problémy v době ekonomické recese, jak můžeme být svědky v současnosti. Zadlužení státu dopadne s velkou pravděpodobností tak, že státy zřejmě nezaplatí své půjčky (případně je „zaplatí“ prostřednictvím vysoké inflace – znehodnocení měny) a nesplní sliby, které daly lidem v oblasti zdravotního a sociálního zabezpečení. A to umožní, aby inflace zničila příjmy pracujících a zvedla daně. Jediný způsob, který státy znají, jak zvýšit příliv peněz do rozpočtu je zvyšování daní, tisknutí dalších peněz a vypůjčování si dalších peněz, případně nezaplacení účtů. Je ovšem naprosto jasné, že to vyvolá další finanční problémy, jimž by se ovšem dalo vyhnout, kdyby se nejprve řešily předcházející problémy.

A to samozřejmě není vše. Žádný z politiků výše uvedené nepřizná. Místo toho nabízí „jiné možnosti řešení“. Politikům se podařilo lidem vsugerovat, že jedním z viníků ekonomické krize jsou i ratingové agentury. Ne, že by byly úplně bez viny – ratingové hodnocení, které dávaly pochybným sekuritizovaným cenným papírům, dodnes vyvolává mnohé otázky. Takže nyní, když tyto agentury snižují hodnocení problémovým státům, politici se bouří. Z mnoha úst zní hlasy volající po větší regulaci agentur (jinými slovy řečeno po tom, aby politici dostali do rukou další nástroj, který by zvýšil jejich moc). Případně ti evropští hovoří o založení vlastní agentury. Jak by to v praxi asi vypadalo, můžeme vidět na činnosti bruselských úřadů.

Jak však z kruhu ven. Začít by se mělo uvědoměním, že politici hospodaří se svěřenými prostředky. A jen málokdo z nich (a lidí obecně) hospodaří s cizími prostředky stejně kvalitně jako s vlastními. Politici by tedy měli mít co nejmenší prostor ke správě cizích prostředků.

Další z věcí je již dlouho omílaná mantra – finanční gramotnost. Bez zvýšení finanční gramotnosti, lépe řečeno finanční inteligence není v dnešní době možné důstojně žít.

Autor: Šimon Finemon

Autor je majitelem finančního nástroje Chytrá peněženka

3 Komentářů

 1. fikus
  13.7.2011 – 11 Tammuz 5771 v 06:39 — Odpovědět

  kdyby bylo zvykem, ze za poctivou praci nasleduje poctiva odmena, tak
  by vse mohlo fungovat o kus lepe.
  ale generovani silenych zisku temer bez namahy (bankovnictvi, politika)
  narusuji normalni ekonomcike vazby.

  0
  0
 2. Finemon
  13.7.2011 – 11 Tammuz 5771 v 09:40 — Odpovědět

  to fikus

  Dovolím si Vás poprosit o vysvětlení, co jsi představujete za pojem poctivá odměna? Neříkám, že s Vámi nesouhlasím. Jen nevím, jakou částku si představujete či jakým způsobem by měla být stanovena. V obecné rovině, jak jsm již psal, souhlasím.

  Generování šílených zisků bez námahy bych s Vámi souhlasil v případě politiků. V bankovnictví, i když se na tento sektor hodně nadává, tak to přeci jen úplně neplatí.

  0
  0
 3. fikus
  13.7.2011 – 11 Tammuz 5771 v 15:20 — Odpovědět

  rekl bych, ze po presunuti vyrobni zakladny do ciny se vyrobky zlevnily
  natolik, ze i v evrope a usa se cena za vyrobni praci stala velmi nizkou.
  vyroba tak klesla na dno pyramidy zisku i zajmu.

  investori prestali na zapade investovat do vyroby, ale protoze
  tu zustalo bankovnictvi tak se investovalo do nej.
  bankovnictvi zustalo na zapade a stoupalo na spici
  pyramidy s nejvetsimi zisky a tak se stalo, ze zakladni vyrobu
  na zapade nemame a ted se bojime i o ty sluzby a bankovnictvi, proto
  aby nekrachlo lijeme do soukromych bank statni penize.

  z penez se stalo neco temer virtualniho, misto aby penize slouzily
  vyrobe, zemedelstvi tak slouzi k necemu z ceho se nenajime ani neobleceme.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V Izraeli přijali sporný zákon týkající se bojkotu státu

Další článek

Holešov na Kroměřížsku pojedenácté ožije Týdnem židovské kultury