Zdroj: autobusovenoviny.cz

Přiznejme si, že nedávnou celostátní stávkou dopraváků bylo poškozeno mnoho lidí, kteří s tím nemají nic společného. Ať už tím, že něco promeškali, někam se nedostali, tratili na tržbách, nebo přímo museli platit náhradní dopravu.

Jelikož to byli lidé, proti nimž stávka není namířena, a třeba s motivy stávky nesouhlasí, nebo jsou jim úplně ukradené, tak jim jednoznačně vznikla škoda. Kdo by to ale měl hradit?

Vypustil jsem takový drobný bonbónek a vyčíslil svou škodu na 17,50 korun. Což je poměrná hodnota jednoho dne mé měsíční jízdenky pro pražskou dopravu za 550. V médiích proběhla zpráva, jak byla stávka pro pražský dopravní podnik vlastně výhodná. Úsporami na mzdách, ale především energiích ušetřil řádově desítky miliony korun.

Pro vymáhání své částky jsem proto napsal jednoduchý mail. Vzhledem k výši částky se mi nechtělo nic obětovat na poštovné. Požádal jsem Dopravní podnik o převedení 17,50 Kč na můj účet. Přišla odpověď od paní Čermákové:

Vážený pane Flaško,

Za případné škody vzniklé v souvislosti se stávkou neodpovídá Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost, neboť k nim nedojde jeho zaviněním. Vyhlášenou stávku ani její průběh nemůže Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost ovlivnit.

Za komplikace při cestování se Vám omlouváme, přestože, jak jsme již uvedli, nastalou situaci nemůžeme ovlivnit.

S pozdravem

900730 Jana Čermáková
referent

S touto odpovědí jsem se nespokojil a poukázal jsem na případy jiných krajů, kteří po dopravcích, hlavně po Českých drahách, budou vymáhat miliony korun. Já jsem naprosto ve stejné situaci, akorát se pohybuji na jiné sumě. Ale právně je to stejný případ. Svůj názor jsem zaslal paní Čermákové. Odpověď:

Dobrý den,

Vyjádření jste obdržel, na tomto stanovisku Dopravní podnik hl. m. Prahy trvá.

Hezký páteční den,

900730 Jana Čermáková
referent

A trhni si! Jakoby říkala. Poslal jsem tedy svou žádost o 17,50 korun na všechny tři mailové adresy odborových funkcionářů Dopravního podniku. Odboráři jsou totiž jednoznačnými původci stávky. A odpověď? „              „. Ano čtete správně, ti se ani neobtěžovali mi zaslat nějaký mail, abych si třeba trhnul nohou. O odborářích si myslím své. Jde jim jen o koryta. Svým pohrdáním mou osobou, kdy ani nestojím za pár řádek mailem, jenom potvrdili, jak se oni staví k „nějakým“ cestujícím. Víc to komentovat nebudu, nechci používat sprostá slova.

Máte někdo nějaký nápad? Jak to vymáhat, případně se připojit k nějaké hromadné žalobě? Jak právně postupují ti, co utrpěli větší škody? Uvítám náměty v diskusi.

Autor: Tomáš Flaška

1 Komentář

  1. Vrpa
    24.7.2011 – 22 Tammuz 5771 v 22:47 — Odpovědět

    Hromadná žaloba je super nápad. Nějaká výzva na facebooku by to mohla uvést do pohybu. Odborářská vrchnost jedná bez ohledu na ostatní lidi, a jestli bude ještě stupňovat svoje svaté úsilí, může nadělat ještě mnohem víc škody. Je záhodno včas vystavit účet.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nádhera Amidy ..

Další článek

V Třebíči začne festival židovské kultury Šamajim