Zdroj: Shekel

Otevřením výstavy Devět studií ke knize Bereshit a vystoupením taneční skupiny Yocheved začne v pondělí v Třebíči už osmý ročník festivalu židovské kultury Šamajim.

Náplní šestidenní přehlídky jsou koncerty, filmy, divadelní představení, taneční vystoupení, odborné přednášky a besedy. Organizátoři z třebíčského městského kulturního střediska očekávají účast stovek návštěvníků z Česka i ze zahraničí. ČTK to dnes řekla ředitelka střediska Jaromíra Hanáčková.

Festival se po třech letech vrací nejen k původní délce trvání, ale i k původnímu názvu Šamajim. “Je naším záměrem zdržet turisty ve městě co nejdéle,” neskrývá Hanáčková jeden z důvodů opětovného prodloužení. Navíc se podle ní podařilo zajistit dostatečně kvalitní program, který dokáže diváky a návštěvníky zaujmout. Lidé se mohou s programovou nabídkou seznámit na webových stránkách www.mkstrebic.cz.

“Osobně budu považovat za vyvrcholení programu besedu s judaistou Achabem Haidlerem, která plynule přejde do navazující akce Noc v synagoze,” řekla Hanáčková. Lidé, kteří budou chtít strávit v synagoze noc ve vlastních spacích pytlích, by si podle ní měli s předstihem kvůli omezené kapacitě rezervovat místa.

Jako každoročně se do Třebíče, jejíž židovské památky figurují na prestižních seznamu UNESCO, chystá řada návštěvníků ze zahraničí. “Dostala jsem i mail od člověka s příjmením Trebitsch z Bruselu, který chce přijet na celý festival,” pochlubila se perličkou Hanáčková.

Součástí programu festivalu je i letos tradiční soutěž o nejkrásnější obrázek s židovským námětem. Několik desítek soutěžních prací je už vystaveno ve festivalových prostorách. Vyhlášení a ocenění vítězů bude součástí slavnostního zakončení festivalu v sobotu 30. července.

Třebíčský židovský festival je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku pořádají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s okolní křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války definitivně ukončily existenci židovskénáboženské obce. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na prestižním seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

třebíč 24. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Stávka v dopravě, co s tím?

Další článek

Írán obvinil Izrael a USA z vraždy jaderného fyzika