Zdroj: Shekel

Írán obvinil Izrael a Spojené státy, že jsou odpovědné za sobotní vraždu íránského fyzika, který pracoval na projektech íránského ministerstva obrany.

Pětatřicetiletý Dárjúš Rezájí byl dnes pohřben v Teheránu. Informuje to tom agentura AFP.

Íránského vědce zabili v sobotu před jeho domem v Teheránu neznámí střelci na motorce. Všechna íránská média ho bez výjimky představila jako odborníka na jadernou fyziku, který pracoval hlavně na íránském jaderném programu. Dnes ale bez jakéhokoli vysvětlení o něm píší jako o pokročilém studentovi elektrotechniky na univerzitě v Teheránu.

Jak informovala agentura AP, případ vykazuje podobnosti s vraždami jaderných fyziků v minulých letech, které pak íránská vláda připsala Spojeným státům nebo Izraeli.

Západ obviňuje Teherán z vývoje jaderných zbraní pod zástěrkou jeho civilního programu atomové energie. Írán obvinění odmítá a tvrdí, že jeho program je určen výlučné pro mírové účely.

Guvernér Teheránu Morteza Tmadon při pohřbu Rezájího prohlásil, že jeho zavraždění zapadá do “americko-izraelského projektu zaměřeného proti vědeckým elitám, jehož cílem je odradit Írán, aby šel cestou pokroku”.

Ani Izrael, ani USA na obvinění nereagovaly. “Írán pravidelně obviňuje Izrael ze všech možných věcí,” řekl agentuře AFP izraelský činitel, který si nepřál být jmenován.

V posledních letech se několik íránských vědců stalo obětí atentátů, nebo prostě beze stopy zmizeli. Všechny tyto případy Írán připsal na vrub židovského státu anebo západních mocností, které obviňuje, že chtějí zbrzdit pokrok íránského jaderného programu. “Ve vědeckém džihádu (svaté válce) prolitá krev mučedníků umožní Íránu, aby pokračoval ve své cestě,” dodal na pohřbu Rezájího guvernér Teheránu.

Teherán 24. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V Třebíči začne festival židovské kultury Šamajim

Další článek

Izrael zadržel v Mrtvém moři člun z Jordánska vezoucí zbraně