Zdroj: abendblatt.de

Neustávající masové protesty proti vysokým činžím přiměly izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k přijetí reformních kroků.

Odbourání byrokratických překážek umožní výstavbu 50.000 nových bytů a 10.000 bytů bude zřízeno ve studentských ubytovnách, oznámil dnes Netanjahu na tiskové konferenci. Vůdci demonstrantů, kteří už téměř dva týdny protestují proti bytové krizi ve stanech v centru Tel Avivu a v dalších izraelských městech, ale Netanjahuovy návrhy na řešení situace vzápětí odmítli, informovaly agentury DPA a AP.

“Bytový problém v Izraeli je zjevný. Každý, kdo má oči, to může vidět. Tento problém se ale dá vyřešit,” prohlásil premiér.

Vláda podle něj navíc dá svolení k postoupení určitých pozemků v jejím vlastnictví za sníženou cenu nebo zcela zdarma, v zájmu snížení cen bytů pro zájemce.

Kvůli vysokým spotřebním a bytovým nákladům roste v Izraeli sociální nespokojenost. Nevoli s vysokým nájemným a z něj vyplývající nemožnosti obstarat si vlastní bydlení dávají stovky lidí najevo protestem ve stanovém městečku na Rotshildově bulváru v centru Tel Avivu. Požadují Netanjahuovo odstoupení.

Izraelský list Haarec dnes zveřejnil výsledky ankety, podle nichž “bytové protesty” podporuje drtivá většina 87 procent Izraelců. Více než polovina dotázaných, konkrétně 54 procent, je nespokojena s tím, jak izraelský premiér ke krizi přistupuje.

Demonstranti v protestních stanových městečkách po shlédnutí Netanjahuova prohlášení v televizi jeho návrhy okamžitě odmítli.

“To, co Netanjahu nabízí, je pouhý podvod,” řekla agentuře AP jedna z vůdkyň protestů v Tel Avivu Dafni Leefová.

“Netanjahu říká, že se budou dávat pozemky zadarmo, kdo je ale dostane? Potřební lidé v Izraeli? V žádném případě. Dostanou je stavitelé a jejich zámožní přátelé.”

Organizátor stanového protestu v Jeruzalémě Sivan Vardi řekl televizi Kneset TV, že protesty budou pokračovat. “Neodstraníme jediný stan, dokud nedostaneme kompletnější řešení.”

Bytová výstavba v Izraeli zaostává za poptávkou, v období od prosince 2007 do srpna 2010 bytové náklady přeskočily 35 procent bez započtení inflace a neustále roste také výše nájemného.

Podle experta na bytovou výstavbu Chaima Harveye Fialkoffa přispívá k bytové krizi v zemi i nízká výše úroků z úvěrů a skutečnost, že od vypuknutí finanční krize jsou byty ještě více považovány za poměrně bezpečnou investici.

Jeruzalém 26. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Islám. Náboženství míru nebo meče?

Další článek

Neboj se ozvat – (Náhrdelník 31)