Zdroj: pujcimi.cz

Jako při každém zrození i v případě ekonomie přichází opojení v dobách kdy jsme svědky něčeho nového.

V takovém opojení  ovšem často zapomeneme na věci sice staré, o to více časem prověřené a důležité. V případně ekonomie „věci staré“ představují dva směry smýšlení, které se za přispění významných ekonomů utvářely celá desetiletí a i v současné době se z nich můžeme poučit.

Jedná se zde o směr neoklasický, kdy se nechávají trhy bez zásahů státu s tím, že samy najdou patřičnou rovnováhu a i přes různé výkyvy jsou v dlouhodobém horizontu relativně stabilní. Jiným způsobem by rádi řešili trhy ekonomové prosazující styl keynesiánský, kdy tento směr doporučuje v dobách recese podporu ekonomiky ze strany vlády (růst fiskálních výdajů) a v dobách konjunktury naopak pokles výdajů, aby se státní kasa mohla připravit na další případný pokles. Jde tedy o proces vyrovnávání přirozených ekonomických cyklů.

Časem se ovšem zrodil i směr, říkejme mu třeba neopolitický, kdy byla tato pravidla porušena. A tak jsme v rozvinutých ekonomikách svědky toho, kdy se utrácí v dobách zlých, ale i dobrých. Díky tomuto přístupu se dnes pomalu přesouváme od krize finančního sektoru, přes krizi ekonomickou až po krizi dluhovou. Problém ovšem nastává v tom, že finanční i ekonomickou krizi se do jisté míry dařilo krotit právě díky fiskálním výdajům vlád jednotlivých států. Dluhová krize nastává v situaci, kdy už není moc kde brát a při současném rozpoložení světové ekonomiky nejspíš ani chvíli nebude.

Věřím však v ponaučení a brzký konec neopolitického smýšlení a posun zase o něco dál.  Šance snad spatřuji ve směru čtvrtém, který by se mohl nazvat racionálně-politický. Ten se sice ještě ani nezrodil ale věřme, že tomu tak bude v budoucnosti, která snad není až tak vzdálená…

Autor: David Šrámek

5 Komentářů

 1. kralik
  21.8.2011 – 21 Av 5771 v 15:02 — Odpovědět

  a pro dokonceni pohadky si otevrete Samuelsona :)

  ne, proste od komentare ekonoma ocekavam vic, omluva za nazor, alespon nastin ocekavaneho dalsiho smeru, tj. vlastni pohled

  0
  0
 2. kralik
  21.8.2011 – 21 Av 5771 v 15:06 — Odpovědět

  nebo me chcete strasit podobne jako s tim marketingem? :-) hmm to vypada, ze jste postoipl do dalsiho rocniku, uz mate po zkousce z makra, nebo prave probiha priprava?
  omluva, asi jsem jedovata, ale ten clanek …to uz jsou lepsi linky na wiki

  0
  0
 3. David Šrámek
  22.8.2011 – 22 Av 5771 v 08:31 — Odpovědět

  Dobrý den,

  sice to bude znít dost výmluvně, ale přesto Vám děkuji za názor. Uznávám, že pro vystudovaného ekonoma nemusí mít článek extra přidanou hodnotu, nicméně si myslím, že na shekelu se pohybuje i mnoho lidí z kultury, techniky a jiných neekonomických oborů a ti si v tom třeba něco najdou.

  Upřímně nemám ambice aspirovat na Nobelovu cenu za ekonomii a rozvíjet zde do detailu nové teorie.

  Přeji pěkný den.

  0
  0
 4. kralik
  23.8.2011 – 23 Av 5771 v 00:35 — Odpovědět

  To taky po Vas, pane Sramku, nikdo nechce a s timhle pristupek k ni urcite nedojdete. Pokud chcete byt dobry “opisovac”, resp. fungovat jako slovnik, ja Vam tuto cestu neberu. Nereagovala jsem proto, ze jsem ekonom, ale ctenar, ktery postrada v tomto clanku vice osobni invence, jakesi pridane hodnoty dodane autorem. To dela autora autorem (auto….).

  0
  0
 5. kralik
  23.8.2011 – 23 Av 5771 v 00:59 — Odpovědět

  ale pravda je, ze “auto…”, lze cist vselijak…je na Vas, jakou cestu zvolite

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kdo nedostal na předloktí …

Další článek

Poklečení v Hořicích