Zdroj: Wikipedie

Izrael na palestinské raketové útoky nebude reagovat masivní vojenskou operací proti pásmu Gazy.

Na nočním zasedání o tom rozhodli ministři odpovědní za bezpečnost státu. I když v neděli radikálové z pásma ohlásili, že budou dodržovat příměří s Izraelem, ráno nažidovský stát dopadly další rakety.

Ministři se tři hodiny radili o nejvhodnější reakci na raketové útoky. Radikálové z pásma Gazy je obnovili po náletech, kterými Izrael reagoval na čtvrteční atentáty u jihoizraelského Ejlatu. Spáchali je údajně radikálové z Gazy a zabili při nich osm Izraelců, při odvetných akcích přišla o život více než desítka Palestinců. Od pátku dopadlo na Izrael na 100 raket a v Beerševě jedna z nich zabila jednoho muže.

Hamas, který vládne pásmu Gazy, se distancoval jak od čtvrtečního útoku, tak od raket. Snažil se přesvědčit ostatní frakce, aby raketové útoky ukončily. Izrael je přesvědčen, že Hamas coby vládnoucí organizace odpovědnost nese.

“Hamas se snaží vtáhnout Izrael do bojů v pásmu Gazy, aby ho oslabil na mezinárodním poli těsně předtím, než Palestinci požádají v OSN o jednostranné uznání svého státu. Kdyby se mu to podařilo, stane se v očích Palestinců vůdčí silou,” sdělil jeden z izraelských diplomatů armádnímu rozhlasu. Podle něj musí Izrael za každou cenu udržet klid.

Palestinská samospráva chce o uznání státu požádat na zasedání Valného shromáždění OSN v září.

Podle původních zpráv radikální organizace souhlasily s tím, že počínaje nedělní devátou hodinou večerní budou dodržovat vůči Izraeli příměří. Na jih Izraele ale dopadly rakety vypálené později večer i po půlnoci. Skončily poblíž Sderotu a Aškelonu. Odnikud není hlášen žádný zraněný. Izraelská protiraketová obrana jednu z raket odrazila. Systém reaguje jen na ty rakety, které by mohly ohrozit obydlené oblasti, munici, která míří do neobydlených míst, neodráží.

Jeruzalém 22. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Centrum romského holokaustu mají navrhnout studenti architektury

Další článek

Muž pod taktovkou islámu