Zdroj: holocaust.cz

Na tvorbě památníku a vzdělávacího centra, které má v Hodoníně u Kunštátu příštím generacím připomínat romský holokaust, by se měli podílet i mladí tvůrci a studenti architektury.

Vyzval je k tomu ministr školství Josef Dobeš (VV). Podle něj je třeba projekt přepracovat, aby nestál původně zamýšlených 70 milionů korun, ale jen asi 40 milionů korun. Zbylé peníze mají jít na provoz areálu, řekl dnes Dobeš novinářům v Černovicích na Blanensku. Účastnil se tam mše za oběti romského holokaustu. Peníze na tento rozsahem menší projekt už vláda schválila.

Romové si své válečné oběti dřív každý rok připomínali přímo v areálu bývalého sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu. Letos tam však už začaly první práce včetně odstraňování chatek pozdějšího rekreačního areálu. Mši za oběti tak odsloužil kněz v kostele v blízkých Černovicích. Na tamním hřbitově je pohřbena v hromadném hrobě část lidí, kteří v táboře kvůli otřesným hygienickým podmínkám, podvýživě a těžké práci zemřeli.

Podle Dobeše vznikla komise, která bude návrhy mladých architektů posuzovat. Jsou v ní zastoupeni například Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě a někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Podle Dobeše se s ostatními projekty utká i ten původní. Ekonomové však podle něj mají pochybnost o tom, zda by 70 milionů korun vystačilo na jeho uskutečnění i provoz v dalších letech.

Projekty chce vyhodnotit letos. Stavební práce na novém centru romského holokaustu mají začít na jaře 2012, hotovo by mělo být půl roku nato. Příští rok chce Dobeš centrum otevřít. Mělo by být určeno především pro středoškolské a vysokoškolské studenty, ministr si představuje, že tam na téma romského holokaustu budou bádat a sbírat materiál pro diplomové práce.

Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo za války 1300 Romů včetně starých lidí, žen a dětí. Za rok fungování 207 z nich zemřelo. Ostatní byli převezeni do vyhlazovacího nacistického tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 580 z původních 6000 českých a moravských Romů.

Černovice (Blanensko) 21. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Poklečení v Hořicích

Další článek

Izrael se přes nové útoky zdrží vojenské operace proti pásmu Gazy