Zdroj: Shekel

Přinášíme vybrané výroky zahraničních politiků k Libyi, kde povstalci po půl roce bojů proti režimu Muammara Kaddáfího v noci na dnešek pronikli do centra metropole Tripolisu.

Prezident USA Barack Obama:

“Spád událostí proti Kaddáfího režimu dosáhl v noci na dnešek vrcholu. Tripolis se vymaňuje ze sevření tyrana. Nejjistější cesta k ukončení krveprolití je jednoduchá: Kaddáfí a jeho režim musí uznat, že čas jejich vlády se naplnil. Kaddáfí zároveň musí uznat fakt, že už Libyi neovládá… V této zlomové a historické době by (povstalecká Přechodná národní rada) NTC měla nadále prokazovat schopnost potřebnou k tomu, aby zemi provedla přechodným obdobím, a to tím, že bude respektovat práva libyjského lidu, zabrání civilním obětem, bude chránit instituce libyjského lidu a bude pokračovat v přechodu k demokracii. Období války musí vést k míru.”

Britský premiér David Cameron:

“Z událostí v Tripolisu, jimiž jsme svědky, je jasné, že Kaddáfího konec je blízko. Na libyjském lidu se dopustil děsivých zločinů a nyní musí odejít, aby se zabránilo dalšímu strádání libyjského lidu.”

Kancelář francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho:

“Poněvadž o výsledku již není pochyb, vybízí prezident republiky plukovníka Kaddáfího, aby ušetřil svůj lid zbytečného strádání tím, že se bez odkladu vzdá i té minimální moci, kterou ještě disponuje.”

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt:

“Je tu naděje. Ale mnoho věcí se v příštích dnech ještě může obrátit k horšímu.”

Mluvčí ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonové Michael Mann:

“Jsme zřejmě svědky posledních okamžiků Kaddáfího režimu a vybízíme Kaddáfího, aby se bez dalších odkladů vzdal a zabránil tak dalšímu krveprolití… Plánování (vývoje) po Kaddáfím pokračuje… máme vícero scénářů.”

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen:

“Libyjský lid za Kaddáfího vlády více než čtyři desetiletí neuvěřitelně trpěl… Nyní je tu příležitost vytvořit novou Libyi – stát budovaný na svobodě a ne strachu; na demokracii a ne na diktatuře; na vůli mnoha a ne na rozmarech hrstky. Tento přechod se musí uskutečnit poklidně.”

Mluvčí radikálního palestinského hnutí Hamas Samí abú Zuhrí:

“Hamas vítá vstup libyjských revolučních bojovníků do hlavního města Tripolisu a gratuluje jim k tomuto velkému vítězství. Doufáme, že v dějinách Libye bude na cestě k pokroku a blahobytu představovat toto vítězství rozhodující okamžik v tom, že bude uplatňována vůle libyjského lidu.

Venezuelský prezident Hugo Chávez:

“Sledujeme, jak demokratické evropské vlády – tedy, demokratické jsou některé z nich – prakticky ničí Tripolis svými bombami… protože se se jim to líbí. Dnes na město svrhly nevím kolik bomb a přitom nerozlišují, zda tyto bomby dopadají na školy, nemocnice, domy, obchody továrny či farmy.”

Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném na internetu:

“Čína respektuje volbu libyjského lidu a doufá v brzké obnovení stability v Libyi.”

Tripolis 22. srpna (ČTK)


Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Muž pod taktovkou islámu

Další článek

Už to začalo, federalizace Evropy