
Je jasné, že tak, jak doposud žila Evropa, tedy s jednotnou měnou a celní politikou, nemůže hospodářsky dlouho přežít.
Každodenní praxe už problémy odhalila. Stát, který nemůže v případě nějakých hospodářských těžkostí devalvovat vlastní měnu, se z těch potíží nemůže nijak dostat. Je sevřen svěrací kazajkou Eura s jeho jasně daným směnným kursem vůči Dolaru a jiným měnám a úroky danými Evropskou centrální bankou. Chybí prostě vlastní fiskální politika.
Řešení je několik. Buď neustálé dotování ze strany ostatních států. To se samozřejmě nelíbí nikomu a mohlo by to vést až k systému „po nás potopa“. Tedy když se zadlužují ostatní, tak my taky a nakonec budou dlužit všichni všem a skončí to totálním krachem.
Druhým řešením je rozpad Eurozony a návrat k národním měnám. To si momentálně nepřeje nikdo. Stát, který by vystoupil, by vlastní měnu musel proti Euru prudce devalvovat, což by vedlo ke snížení vkladů všeho obyvatelstva a jeho zchudnutí. Nemluvě o spekulacích krátce před tímto krokem. A zbylé státy v Eurozoně by se mohly těšit na sestup popularity Eura v celém světě a tím jeho oslabení. Ale průmyslu by tím pádem vyšší exportní možnosti možná pomohly.
A třetím řešením je sjednocení nejen měny a cel, ale i daní. A k tomu teď Sarkozy s Merkelovou nesměle nakročili. Navíc to chce jednotnou Evropskou vládu, která by o těch daních rozhodovala a dále prostředky, jak trestat zadlužující se hříšníky. Těch společných mechanismů, jak postupovat je potřeba více, ale o těch se zatím taktně mlčí. Jde např. i o jednotnou armádu a tím zahraniční politiku. Soudě podle prvních ohlasů, s federalizací jednotlivé národní státy moc nadšeny nejsou.
A tak se mi zdá nejpravděpodobnější, že tu federální evropský útvar za pár let vznikne. Nebude ho ale tvořit současných 27 členů EU, ani 17 zemí platících Eurem, ale nějakých 8-10 států, které budou ochotny se svých národních pravomocí vzdát a nechat se řídit jediným evropským parlamentem a vládou. Zatím to vypadá, že my k nim patřit nebudeme. Pokud následující volby vyhraje ČSSD, tak by to zase vypadalo, že bude dělat vše pro to, abychom k nim patřili.
Nehodnotím zde, zda je pro nás výhodnější patřit k federální Evropě či nikoliv. Jako každá věc a každé řešení, vše má své výhody a nevýhody.
Autor: Tomáš Flaška
2 Komentářů
ja myslim, ze pokud ma mit mala ceska republika nejakou konkurenceshopnost
tak by mela mit zajem byt v tesne spolupraci EU. pokud bysme vystoupili
tak investori odejdou a bude z nas jeste horsi ekonomika nez ukraina.
spoluprace v EU taky brani runym nacionalistickym desum.
Investoři jsou tam, kde je stabilita. V eurozóně jí teď moc není a nebude. Zatím si můžeme blahopřát, že tu euro nemáme. A strašit nacionalismem v době všelijakých jiných bouří v Anglii, Německu, Francii, Novém Boru a Rumburku je velice jednostranné. Pokud tu bude kvalitní a relativně levná pracovní síla, investoři budou stále.