Zdroj: Shekel

V Tel Avivu, Jeruzalémě a na desítce dalších míst v Izraeli se v sobotu večer sešlo asi 20.000 lidí k obnoveným sociálním protestům.

Oproti těm z minulých týdnů byla účast mnohem menší, což agentura AFP připsala zhoršené bezpečnostní situaci na jihu země. Palestincitotiž obnovili raketovou palbu na cíle v této části Izraele.

Demonstrace začaly v červenci v centru Tel Avivu, když si tam studenti postavili stany na protest proti vysokým cenám bydlení. Stanová městečka vzápětí začala vyrůstat i v dalších izraelských městech a konaly se pak tisícové demonstrace proti vysokým nákladům na bydlení a za vyšší státní výdaje do sociálních programů.

Po atentátu u jihoizraelského Ejlatu, při němž 18. srpna zemřelo osm Izraelců, byly protesty přerušeny. Izrael v odvetě bombardoval pásmo Gazy, odkud byly atentátníci, a Palestinci obnovili raketovou palbu. Několik dní je dodržováno příměří, jež ale může být znovu přerušeno.

Šéf studentského svazu Icik Šmuli, který patří k vůdcům protestů, řekl v sobotu lidem shromážděným v Tel Avivu, že bezpečnostní problémy jsou v Izraeli pořád a že nemohou Izraelce odradit od jejich boje. Na příští sobotu svolal masový “pochod milionu” účastníků. Chceme sociální spravedlnost, ne charitu, volali shromáždění.

Hnutí vzniklé původně jako volání po zlepšení bytové situace se postupně rozšířilo o další požadavky, k nimž patří platové a pracovní nároky lékařů, učitelů nebo dělníků. Kromě snížení nájemného, jehož výše během posledních tří let stoupla o 40 procent, žádají demonstranti snížení daní pro příslušníky střední třídy a zvýšení daní pro bohaté, zlepšení péče o matky s dětmi a vyšší výdaje státu do školství.

Nejaktivnější jsou v sociálním hnutí v Izraeli studenti a příslušníci střední vrstvy. Podle průzkumů protesty za sociální spravedlnost podporuje 88 procent Izraelců. Premiér Benjamin Netanjahu sestavil komisi, která má navrhnout reformy a vládě je předložit do měsíce.

Tel Aviv 28. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

„Král pomalu umírá, ať žije Král“

Další článek

Překvapivý pomocník Izraele: Írán