Zdroj: Archiv

Česká republika je mezi dosud jedinými pěti zeměmi, které informovaly Izrael, že budou v září hlasovat proti přijetí palestinského státu do OSN, uvedl podle agentury AFP izraelský deník Haarec.

České ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že český mandát zatím nebyl stanoven.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg předtím ČTK sdělil: “Noviny jsou k tomu, aby komentovaly politiky, nikoli politici, aby komentovali noviny.” Česko patří v EU k členským státům, které mají vstřícnější postoj vůči Izraeli.

Podle izraelského deníku Haarec uvědomily Izrael o svém rozhodnutí hlasovat v září proti přijetíPalestiny do OSN kromě ČR také Spojené státy, Německo, Itálie a Nizozemsko.

Izrael se staví proti hlasování o Palestině v OSN, které by se mělo uskutečnit v září. Izraelská diplomacie ale příliš nedoufá, že by Valné shromáždění OSN tento bod do svého programu nezařadilo.

“Nejlepší, co můžeme čekat, je, že skupina států se hlasování nezúčastní nebo nebude hlasování přítomna,” uvedl izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor.

Izraelské ministerstvo zahraničí předpokládá, že pro přijetí palestinského státu se vysloví 130 až 140 ze 193 členských zemí OSN, což by byla pohodlná dvoutřetinová většina.

Palestinci usilují o status člena světové organizace a předpokládají, že se pro to vysloví nejméně 150 zemí. Chtějí také uznání svého státu v hranicích z června 1967 před takzvanou šestidenní válkou. Území by zahrnulo celé Předjordánsko (západní břeh Jordánu), pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

Spojené státy ale hrozí využitím práva veta z titulu člena Rady bezpečnosti, jejíhož souhlasu je zapotřebí k zařazení záležitosti na pořad. Aby Palestinci zabránili tomuto odmítnutí, mohou požádat přímo Valné shromáždění, aby jim udělilo status pozorovatele nečlenského státu. To by jim umožnilo stát se částečným členem všech organizací OSN, jako jsou Světová zdravotnická organizace (WHO), UNESCO i UNICEF.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyzval při sobotním jednání šéfku diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou, aby podpořila palestinskou žádost v OSN. Ta by měla být předložena 20. září.

Jeruzalém/Praha 28. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pokorou s moudrostí i poznáním

Další článek

Fáze osobních financí