Zdroj: Shekel

Kolem 400.000 lidí se dnes večer shromáždilo v izraelských městech k dalším sociálním protestům.

Jde o dosud největší demonstrace v zemi od července, kdy manifestace namířené zejména proti drahotě v zemi začaly. Informovala o tom izraelská média.

Podle nich se tak splnil záměr organizátorů protestů, kteří chtěli se počtem lidí překonat akci z 6. srpna, kdy bylo v ulicích izraelských měst údajně až 300.000 osob.

Největší účast byla v centru Tel Avivu, kde se podle místních televizních stanice sešlo na 300.000 manifestantů. Demonstrace se uskutečnila i například v Jeruzalémě, kde se před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua sešlo 30.000 demonstrantů.

Pokojná série manifestací začala v červenci v centru Tel Avivu, když si tam studenti postavili stany na protest proti vysokým cenám bydlení. Stanová městečka vzápětí začala vyrůstat i v dalších izraelských městech a konaly se pak tisícové demonstrace proti vysokým nákladům na bydlení a za vyšší státní výdaje do sociálních programů.

Pod vlivem nebývalého zájmu o účast na protestech přišly vůči vládě další požadavky, mimo jiné platové a pracovní nároky lékařů, učitelů nebo dělníků. Kromě snížení nájemného, jehož výše během posledních tří let stoupla o 40 procent, požadují účastníci protestního hnutí snížení daní pro příslušníky střední třídy a zvýšení daní pro bohaté, zlepšení péče o matky s dětmi a vyšší výdaje státu do školství.

Koncem srpna se v Tel Avivu nicméně shromáždilo jen kolem dvou desítek tisíc osob, což podnítilo vedoucí představitele hnutí k pokusu o opětnou mobilizaci širokých mas na dnešek.

“Řekli nám, že hnutí ztrácí dech. Dnes večer dokazujeme opak,” řekl podle AFP šéf svazu studentských organizací Itzik Šmuli. “My, noví Izraelci, jsme odhodláni pokračovat v boji za spravedlivější a lepší společnost. Víme přitom, že bude dlouhý a těžký,” dodal.

Tel Aviv (Izrael) 3. září (ČTK)

1 Komentář

  1. fikus
    5.9.2011 – 6 Elul 5771 v 12:34 — Odpovědět

    ze by nam izrael ukazal cestu jak na to :-)

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Český židovský advent

Další článek

První alija