Zdroj: Archiv

Do Rumburku na Děčínsku doputovala výstava o Franzi Kafkovi nazvaná Cesty Franze K., která již od roku 2007 putuje po Evropě.

Představuje na 30 velkoformátových fotografiích místa, která slavný spisovatel navštívil. Přibližuje také historii rumburského sanatoria Frankenstein, dnes budovu interny Lužické nemocnice, kde Kafka pobýval v roce 1915. Dnes začínající výstava pokračuje v ambitu místní loretánské kaple do 25. října. ČTK o tom informovala Klára Mágrová z pořádající Římskokatolické charity Rumburk.

Výstavu tvoří 30 aktuálních fotografií od pražského fotografa Jana Jindry. Jsou na nich místa, která Kafka navštívil v Česku, Švýcarsku, Francii, Německu a Itálii ve stavu, v jakém jsou dnes. “Spisovatele Franze Kafku představuje formou fotografického deníku jako člověka, kterého zajímala literatura, chodil rád do kina, zajímal se o zdravý životní styl a moderní pedagogiku,” popsala Mágrová. Fotografie byly vystavené například v Bruselu, v Goethe institutu v Rotterdamu, v Bratislavě, ve Stuttgartu, v Českém centru v Berlíně, ale také v Krajské knihovně v Liberci.

Podle autorů projektu, fotografa Jindry, autorky knihy Na cestách s Franzem Kafkou Judity Matyášové a literárních historiků Hanse-Greda Kocha a Josefa Čermáka, existuje o Kafkovi řada stereotypů, které se oni snaží svou prací bourat. “Právě tyto stereotypy byly hlavním impulsem, abychom ukázali jeho osobnost z jiného úhlu, a proto jsme začali vyhledávat informace o místech, kam Kafka cestoval a co tam prožíval,” vysvětlili autoři.

Putovní výstavu doplnilo rumburské muzeum o dobové snímky budovy sanatoria, kde dnes sídlí interna místní Lužické nemocnice. Jako doprovodný program k výstavě je na pátek 21. října v rumburském muzeu připravená přednáška Jana Němce, bude se zabývat právě pobytem spisovatele Kafky v místním sanatoriu.

Fotograf Jan Jindra v minulosti pracoval na tematických cyklech jako je třeba Noční rychlík 1981, Silvestr v Hotelu Jalta 1985-86, Odsun sovětských vojsk 1991 či New York 1993-95. V roce 2001 získal první cenu v soutěži Czech Press Photo v kategorii Věda a technika.

Rumburk (Děčínsko) 6. září (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Rozhovor s Rabbi Stiefelem

Další článek

Zahalená