Zdroj: Shekel

Egyptští demonstranti v noci na dnešek vtrhli do budovy v Káhiře, v níž sídlí izraelská ambasáda.

Z oken vyházeli stovky dokumentů patřících velvyslanectví, uvedla agentura Reuters. Podle vyjádření izraelského ministerstva zahraničí demonstranti nepronikli přímo do ambasády. Izraelský velvyslanec po incidentu opustil zemi. Podle egyptského ministerstva zdravotnictví, které citovala televize Al-Džazíra, bylo při střetech tisícovek demonstrantů s policií zraněno 520 lidí. Státní televize informovala o 46 zraněných policistech a členech bezpečnostního personálu. Jeden člověk prý zemřel na infarkt.

Agentura AP uvedla, že egyptský ministr vnitra vyhlásil stav pohotovosti a povolal do služby všechny policisty. Premiér Isám Šaráf po incidentu podle Al-Džazíry svolal na dnešní ráno mimořádné zasedání vládního krizového týmu.

Demonstranti nejprve rozbourali zeď, která byla okolo budovy velvyslanectví vystavěna kvůli nedávným protestům. Při demolici zdi bylo podle místních zdrojů zraněno téměř 90 lidí, většinou zasažených stavebním materiálem. Vojenská policie podle AP bourání přihlížela a nijak proti demonstrantům nezasáhla.

Protestující následně strhli z budovy izraelskou vlajku. Skupina asi 30 demonstrantů poté vtrhla do jednadvacetipatrové budovy a z jednoho z oken začala vyhazovat dokumenty patřící ambasádě. Podle svědků citovaných Reuters mezi nimi byla žádost izraelského ministerstva zahraničí o povolení, aby mohl atašé na velvyslanectví nosit pistoli.

Izraelská diplomacie sdělila, že demonstranti nepronikli přímo do ambasády, ale pouze do místností o patro pod ní. Vyházené dokumenty označilo ministerstvo zahraničí za “brožury a formuláře sebrané ve foyer”.

Teprve poté, co se část davu pokusila na izraelský zastupitelský úřad vniknout, zakročila proti demonstrantům policie. Zhruba 2000 lidí rozháněla slzným plynem a střelbou do vzduchu. Nad ránem bylo kolem budovy asi 500 lidí, kteří na policisty a na armádní vozidla házeli kameny. Policii se nakonec podařilo oblast zabezpečit.

Izraelský velvyslanec po incidentu opustil Egypt a odletěl do vlasti. Izraelský vojenský speciál z Egypta podle televizní stanice Al-Arabíja evakuoval rovněž velvyslancovu rodinu a další izraelské pracovníky ambasády. O budovu se podle izraelských činitelů citovaných Reuters nyní stará jeden diplomat.

Konflikt před izraelskou ambasádou začal poté, co se na místo přesunulo několik set demonstrantů z káhirského náměstí Tahrír. Ti zde v pátek večer demonstrovali za urychlení demokratických reforem slíbených vládou a za ukončení vojenských procesů s civilisty. Ještě před přesunem k velvyslanectví se demonstranti pokusili vniknout na pozemek místní policie a zapálili nejméně čtyři vozy a nedalekou veřejnou budovu.

Kvůli incidentu na ambasádě v Káhiře spolu telefonicky hovořili izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Barack Obama. Obama poté vyzval egyptskou vládu, aby “dostála svým mezinárodním povinnostem a zajistila bezpečí izraelského velvyslanectví”.

Reuters poznamenal, že nynější událost je druhou erupcí násilí na izraelském velvyslanectví od incidentu, při kterém bylo během izraelské operace proti ozbrojencům v srpnu zabito pět příslušníků egyptské pohraniční stráže.

Káhira/Jeruzalém 10. září (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

I bez prášku na spaní – (Náhrdelník 37)

Další článek

SVAZEK