Zdroj: Shekel

Rozsáhlé rozhovory čekají dnes premiéra Petra Nečase a čtyři ministry jeho vlády v Izraeli.

Mezivládní konzultace se mají dotknout širokého spektra otázek od hospodářské problematiky přes spolupráci ve vědě, výzkumu, ale i bezpečnostní oblasti, až po diplomacii a politickou kooperaci. ČR vnímá Izrael jako svého strategického partnera.

Je také možné, že právě v Izraeli Nečas oznámí, jak se ČR hodlá postavit k očekávané žádosti představitelů palestinské autonomie o přijetí do OSN jako řádného člena. Oficiálně nechce česká diplomacie k věci zatím nic říct. Izrael takový krok odmítá, média v obou zemích spekulují o tom, že Praha jeho postoj bude sdílet stejně jako například USA, Německo či Nizozemsko.

Palestinci usilují o status člena světové organizace a předpokládají, že se pro ně vysloví nejméně 150 zemí. Chtějí také dosáhnout uznání svého státu v hranicích z června 1967 před takzvanou šestidenní válkou. Území by zahrnulo celé Předjordánsko (západní břeh Jordánu), pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

Nečase do Jeruzaléma doprovází ministři obrany Alexandr Vondra, průmyslu a obchodu Martin Kocourek, školství Josef Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Cesta je výjimečná tím, že půjde o první českou mezivládní konzultaci v zahraničí. Na takto široce pojaté schůzce se ČR a Izrael dohodly letos v dubnu, kdy byl v Česku Benjamin Netanjahu jako první izraelský premiér od vzniku státu. Židovský stát podobné konzultace pořádá se svými nejbližšími evropskými spojenci, například s Itálií, Německem či Polskem.

K tématům schůzek mají patřit také politická a bezpečnostní spolupráce, vývoj v regionu Blízkéhovýchodu, kulturní a vzdělávací výměny a v neposlední řadě i vzájemný obchod a investice.

Izrael je po Číně, Indii a USA pro české firmy čtvrtým největším vývozním trhem mimo evropský kontinent.

Spolupracují i armády obou zemí a také jejich obranný průmysl. V Izraeli se v minulých letech cvičili čeští vojenští piloti před svým nasazením v Afghánistánu a také příslušníci českých speciálních sil.

Jeruzalém 15. září (zvláštní zpravodaj ČTK)


1 Komentář

  1. Elina
    15.9.2011 – 16 Elul 5771 v 14:24 — Odpovědět

    Držím české delegaci všechny palce a věřím, že budou proti uznání Palestiny, aspoň do té doby, než Fatah a Hamas uzná existenci suverénního a demokratického státu Izrael a přestane ostřelovat jeho území. Byla jsem ve středu v Praze a jsem velmi ráda, že jsem tak mohla vyslovit Izraeli své sympatie a svou podporu.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Tak by to mělo s nabídkami chodit

Další článek

Oprášit uniformy