Zdroj: Archiv

Kvůli očekávaným palestinským demonstracím na podporu záměrupalestinského vedení požádat OSN o uznání autonomních palestinských území za stát začala izraelská armáda rozmísťovat posily na západním břehu Jordánu.

Oznámil to dnes izraelský veřejný rozhlas a list Jediot Achronot upřesnil, že za tímto účelem byly mobilizovány tři armádní prapory záložníků, tedy bezmála 1500 mužů. Posíleny prý byly také řádné jednotky.

Na západní břeh byl navíc vyslán i čtvrtý záložní prapor pro případ, že by měl nahradit aktivní jednotku, která by byla vyslána na egyptskou hranici, informovala agentura AFP.

Velitel centrálního okruhu izraelské armády, který zahrnuje i západní břeh Jordánu, generál Avi Mizrahi dal podle izraelského deníku vojákům striktní rozkaz, aby jednali zdrženlivě a vyhýbali se v případě problémů krveprolití. Izraelské jednotky prý byly proto bohatě vybaveny takovými zásahovými prostředky jako granáty se slzným plynem nebo vyvolávajícími tlakovou vlnu, které jim mají umožnit vyhnout se ostré střelbě do demonstrantů.

Armáda posílila i početní stavy hlídek kolem židovských osad na západním břehu Jordánu. Cílem je prý nejen ochrana židovských osadníků, ale stejně tak snaha zabránit protipalestinským útokům radikálních osadníků. Ty se v poslední době množí.

Palestinské vedení je odhodláno předat příští týden Radě bezpečnosti OSN žádost o uznání Palestinyjako plnoprávného státu navzdory tomu, že USA předem pohrozily svým vetem. Palestince chce dnes odpoledne s touto žádostí seznámit předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v ohlášeném projevu v Ramalláhu.

Zatím zůstává stále nejasné, zda Palestinci skutečně předloží u příležitosti zasedání Valného shromáždění OSN žádost o plnoprávné členství, což vyžaduje souhlas RB OSN, jak měli původně v úmyslu. Další možností je, že se obrátí na Valné shromáždění s žádostí o zvýšení svého statusu z dosavadní “entity” s právem pozorovatele na “nečlenský stát”. Ve VS, v němž dominují rozvojové země sympatizující s palestinskou věcí, by tato – byť dalekosáhle symbolická – varianta měla velkou pravděpodobnost úspěchu. Palestinci podle agentury AP tvrdí, že jim přislíbilo podporu už kolem 130 ze 193 členských států OSN a palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí vyjádřil odhad, že při hlasování by Palestinci nakonec získali až 170 hlasů.

“Konečné rozhodnutí o tom, kterou možnost zvolíme, bude učiněno v příštích několika dnech,” řekl ve čtvrtek v New Yorku palestinský pozorovatel při OSN Rijád Mansúr.

Palestinci si přitom stále ponechávají otevřená zadní vrátka pro možný kompromis. Málikí téhož dne novinářům v Ramalláhu řekl, že Palestinci jsou ochotni vyslechnout “jakoukoliv hodnověrnou nabídku” na obnovu mírových jednání s Izraelem. Cestu jednání označují jak Izrael tak USA – které se rezolutně stavějí proti jednostrannému kroku Palestinců – za jedinou možnost řešení blízkovýchodního konfliktu. Rozhovory ale stagnují od loňského podzimu, kdy ztroskotaly napalestinské podmínce úplného zastavení výstavby v židovských osadách na západním břehu Jordánu, na kterou Izrael nepřistoupil.

Jeruzalém/Ramalláh 16. září (ČTK)

1 Komentář

  1. Elina
    16.9.2011 – 17 Elul 5771 v 13:46 — Odpovědět

    Bůh žehnej Izraeli!

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Oprášit uniformy

Další článek

Trpělivost – (Náhrdelník 38)