Zdroj: Archiv

Otevřený dopis, který upozorňuje na rizika spojená s možným jednostranným uznáním Palestiny jako řádného člena OSN, předala ve středu vládě skupina poslanců z různých politických stran.

Žádají, aby ČR ve světové organizaci postavila proti žádosti. Právě v tyto dnypalestinskou otázku OSN řeší. Ani česká diplomacie jednostranné palestinské kroky nevítá a přeje si dvoustranné rozhovory mezi Palestinci a Izraelem.

Dopis vládě podepsali nejen vládní poslanci, ale i někteří zákonodárci opoziční ČSSD, jejíž jiní významní zástupci ale přijetí Palestiny do OSN podporují.

“Jsem přesvědčená o tom, že jednostranné aktivity Palestinců na půdě OSN mír v blízkovýchodním regionu nepodpoří. Právě uklidnění situace na Blízkém východě by mělo být prioritou při rozhodování o žádosti Palestinců nejen pro ČR, ale i ostatní členské státy v OSN,” myslí si například poslankyně Věcí veřejných Lenka Andrýsová.

K výzvě, aby se česká delegace postavila proti jednostrannému kroku představitelů palestinskéautonomie a aby se strany sporu urychleně vrátily k jednacímu stolu, se připojilo 83 poslanců a senátorů. Je mezi nimi například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík, předseda klubu strany Věci veřejné Vít Bárta, nebo poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath.

Podle dalšího signatáře z ČSSD, Robina Böhnishe, dopis neznamená jakékoliv zpochybnění právapalestinských Arabů na vlastní stát. “Respektujeme dřívější rezoluce OSN i historická rozhodnutí politických reprezentací bývalého Československa i České republiky. Cítíme ale potřebu upozornit vládu na konsekvence možného úspěchu jednostranné akce,” poznamenal opoziční poslanec.

ČSSD tak v této věci není jednotná. Podle stínového ministra zahraničních věcí této strany Lubomíra Zaorálka by totiž měla Česká republika zaujmout vůči palestinské žádosti vstřícný postoj.

“Uvědomujeme si, že se jedná jen o jeden z řady kroků na dlouhé cestě stabilizace blízkovýchodního regionu. Palestina by měla na půdě OSN získat stejnou šanci jako před čtyřiašedesáti lety Izrael. Česká vláda by měla k návrhu na uznání palestinské státnosti zaujmout vstřícný postoj,” uvedl před několika dny Zaorálek.

Praha 22. září (ČTK)

2 Komentářů

 1. Elina
  22.9.2011 – 23 Elul 5771 v 22:00 — Odpovědět

  Nestává se to často, aby mne poslanci ČSSD velice mile překvapili, ale tentokrát ano! Posílám jim své vřelé díky!

  0
  0
 2. Elina
  22.9.2011 – 23 Elul 5771 v 22:01 — Odpovědět

  P.s.: mám na mysli samozřejmě ty, kteří se vyslovili pro ti uznání palestinského státu.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

24 hodin s Koránem

Další článek

Jak snadno se chytit do pasti